Élet+Stílus hvg.hu 2018. január. 15. 09:32

Jehova tanúi kipakolnak

Egy, a WikiLeakshez hasonló oldal a vallási közösségekben zajló visszaélések leleplezésére vállalkozik.

A FaithLeaks nevű oldal a napokban 33 levéllel és dokumentummal debütált. A dokumentumok egy állítólagos szexuális zaklatási ügy belső vizsgálata során születtek a Jehova Tanúi vallási közösségben.

A FaithLeaks, a WikiLeakshez hasonlóan lehetővé teszi a forrásoknak, hogy anonim módon, titkosított csatornákon keresztül adjanak át kényes dokumentumokat, amelyeket aztán az oldal nyilvánosságra hoz. Az oldalt tavaly novemberben hozta létre két volt mormon, Ryan McKnight és Ethan Dodge. Az alapítók azt remélik, hogy a FaithLeaks hozzájárul majd a vallási közösségek és szervezetek átláthatóságához, a korrupció és a visszaélések leleplezéséhez.

A most nyilvánosságra hozott dokumentumok az 1999-től 2012-ig terjedő időszakot ölelik fel, és meglehetősen hátborzongató részleteket tartalmaznak. Az egyház egyik férfi tagját három nő vádolta meg, egyikük a lánya, aki azt állítja, hogy az apja ötéves kora óta szexuálisan molesztálta. A férfi másik lánya azt állítja, hogy 8 éves korától rendszeresen megerőszakolta. Szexuális visszaéléssel vádolta meg egy másik nő is, akivel már nem volt rokoni kapcsolatban. A Jehova Tanúinak brooklyni központjából származó dokumentum szerint az egyház a vádakat hihetőnek találta, de éveken át belső ügyként kezelte, és nem jelentette a rendőrségnek.

A FaithLeaks alapítóinak már van tapasztalatuk a kiszivárogtatásban, a nevükhöz fűződik a MormonLeaks nevű oldal létrehozása, amely mormon egyház többtucatnyi belső dokumentumát hozta nyilvánosságra. Az ígérik, hogy a következő hetekben újabb dokumentumokkal állnak elő.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.