Évek óta megy a vita arról, indokoltan használ-e asztmagyógyszereket a profi kerékpáros egy része. Teljesítménynövelésről van szó, vagy valóban sokan küszködnek közülük légzőszervi problémákkal?
A brit sportolók körében végzett egyik hivatalos felmérés eredményei szerint a profi kerékpárosok negyven százaléka szed rendszeresen asztmagyógyszert.
A Tour de France négyszeres győztese, Chris Froome a Vuelta után olyan vizeletmintát adott le, amelyben az orvosi célra kivételesen engedélyezett mennyiség kétszeresét találták a szalbutamol nevű hatóanyagból. Froome állítja, hogy nem hibázott. Pat McQuaid, a Nemzetközi Kerékpáros-szövetség volt elnöke viszont úgy látja, hogy az újabb doppingügy helyrehozhatatlan károkat okoz az Armstrong-botrányból éppen kilábaló sportágnak.
Évek óta dúl a vita arról, indokoltan használnak-e asztmagyógyszereket a sportolók. Az egyik oldal úgy véli, hogy teljesítménynövelés történik a gyógyszerekkel, illetve más szerek használatát próbálják elfedni azokkal. A másik oldal, köztül az orvosok jó része viszont azt mondja: nincs szó trükközésről, a kerékpárosokat sokkal jobban fenyegeti az asztma kialakulásának veszélye, mint másokat, mert tartósan sűrűn lélegeznek, miközben gyakran száraz és szennyezett levegőben haladnak. Ráadásul az orvosi célra engedélyezett szalbutamolmennyiség nem növeli a teljesítményt – teszik hozzá.
A HVG friss számában a sportolók közötti "asztmajárványról" szóló cikkben arról is olvashatnak, mi közük lehet orosz hackereknek a doppingbotrányokhoz.