Szeptembertől jogszabály tiltja a mobilhasználatot a francia iskolákban. Máshol – így Magyarországon is – épp azon dolgoznak a szakértők, hogy lehetne bevinni az oktatásba a gyerekeknél lévő okoseszközöket.
A francia okoseszköz-tilalomról már Emmanuel Macron elnök kampányában is szó volt, most valóra is váltja az ígéretét – írja a Guardian. A 2018-as tanévtől érvényes szabályok szerint a 6 és 15 év közötti gyerekek magukkal vihetik ugyan mobiljukat az iskolába, de azt nem vehetik elő sem a tanórákon, sem a szünetben. Ez alól kivételt képez, ha valamiért nagyon sürgősen telefonálniuk kell, vagy ha az oktatáshoz szükség van rá.
A kormány bejelentését nem nagyon értik sem a tanárok, sem a diákok. Az ugyanis nem tisztázott, hogyan kell majd betartani ezt a tilalmat, hogy gyűjti be reggel az iskola az eszközöket, hol fogja őrizni. Ráadásul a legtöbb helyen most sem szabad mobilozni órán, ha egy diák ezt teszi, a tanár elkobozza az eszközt.
A világon számos helyén egyébként épp ezzel ellentétes folyamatokon gondolkodnak a szakértők. A diákok nagy többségénél ugyanis ott vannak ezek az eszközök, és ezeket az oktatásban nagyon is fel lehet használni. (Erről itt írtunk korábban.)
Mint a hvg.hu-n hamarosan megjelenő interjúban a Digitális Pedagógiai Módszertani Központ vezetője elmondja, terveik – és a kormány által elfogadott Digitális Oktatási Stratégia – szerint Magyarországon is belátható időn belül nemhogy nem tiltott lesz az okoseszköz, hanem erre épül majd a közoktatás.