Évente több mint 30 ezren kapják el még mindig a bárányhimlőt, minden 100. érintett kórházi ápolást igényel a kialakult szövődmények miatt.
A szakemberek szerint nem érdemes a bárányhimlő elleni oltást kihagyni, mert nem tudhatjuk, hogy kiknél alakul majd ki a betegség lefolyása során a komoly szövődmények valamelyike (minden 60 ezredik beteget elveszítjük a civilizált világban is). E szövődmények lehetnek a bőr bakteriális felülfertőződése (a vakarás miatt), tüdőgyulladás, illetve komoly központi idegrendszeri, valamint több szervi megbetegedés (máj, szív, vese, ízületek). A szülés körül kialakuló anyai bárányhimlő esetén (ilyenkor a születendő baba még anyai ellenanyagok nélkül jön a világra) 30%-ban halálos kimenetelű a babára nézve.
A védőoltások minimális terhet jelentenek a szervezet számára, cserébe egyfajta biztonságot, kiszámíthatóságot kaphatunk. Miért lenne jobb egy vad vírussal történt fertőzés, mint egy legyengített változatával történő védettség tudatos kialakítása? - teszi fel a kérdést Béres Zsuzsanna, a Budai Oltóközpont oltóorvosa.
Egyébként, ha nem gondoltunk idejében az oltásra, a beteg emberrel történő találkozást követően még mindig lehet egy utolsó esélyünk, mert az első 72 órában kapott oltás nagy valószínűséggel elkerülhetővé teszi számunkra a bárányhimlőt.
A testvérek egymásnak rövid időn belül, nagy valószínűséggel átadják a kórokozót, illetve a védettséggel nem rendelkező szülők is biztosan áldozattá válnak.
Idősebb életkorban gyakoribbak és súlyosabbak a kialakuló szövődmények.