Élet+Stílus hvg.hu 2017. szeptember. 06. 14:47

Műanyaggal szennyezett a csapvíz, vizsgálják a hatását

Emberek milliárdjai isznak műanyag részecskékkel szennyezett vizet.

A kutatók szerint sürgősen ki kell vizsgálni, hogy milyen hatással vannak az egészségre az ivóvízben talált műanyagrészecskék, miután egy nagyszabású vizsgálatban a minták 83 százalékáról kiderült, hogy szennyezett. A legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ott a minták 94 százalékában találtak mikroműanyag-szennyezést. Franciaországban, Németországban és az Egyesült Királyságban voltak a legalacsonyabbak az értékek, de még ott is a minták 72 százalékában találtak műanyagot.

A korábbi vizsgálatok elsősorban az óceánok szennyezettségére koncentráltak, és az eredményekből arra következtettek, hogy az emberek szervezetébe elsősorban a szennyezett tengeri halakból kerül a mikroműanyag. A mostani vizsgálatok viszont arra engednek következtetni, hogy a mikroműanyag-szennyezettség globális.

A mikroműanyagokban mérgező vegyületek találhatók, a vadon élő állatok vizsgálatokból kiderült, hogy ezek a szervezetükbe jutva kioldódnak. Nehéz nem arra következtetni, hogy ez az embereknél is így van. A témában egyre több a kutatás. Németországban például egy vizsgálat 24 sörmárkában talált műanyagrészecskéket, de mézben és cukorban is találtak már műanyagot.

Az, hogy a mikroműanyag miként jut be az ivóvízbe, egyelőre rejtély, de a kutatók szerint nagy eséllyel a levegőből, ahonnan pedig a ruháinkból, szőnyegeinkből és egy műanyagot tartalmazó használati tárgyunkból. A ruhaszárító gépek szellőztetői szintén a levegőbe juttathatják a mikroműanyagokat, a mosógépekből pedig egyenesen a vízbe kerülhetnek.

Évente csaknem 300 millió tonna műanyagot termelünk, és ennek mindössze húsz százalékát hasznosítjuk újra, a többi a földet, a vizet vagy a levegőt szennyezi.

(Via Guardian)

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?