Egy angol felmérésből kiderült, a párok egyre többet várnak arra, hogy egybe keljenek. Legtöbbjük úgy véli, a házasság olyan dolog, melyet meg szeretnének lépni, nyomás nélkül.
A házasság intézménye rengeteg változáson ment keresztül az utóbbi években, észlelhető, hogy az egybe kelés időpontja kitolódott. Egyre több időt szánnak a párok az ismerkedésre, randizásra, mielőtt összeházasodnak – idézi a Bridesbook friss kutatását a This is Insider.
A 4000 frissen egybekelt párt vizsgáló felmérés kimutatta, átlagosan 4,9 évet vannak együtt a felek, mielőtt oltár elé állnak. Ezt lebontva: átlagosan 17 hónapot töltenek randizással, ezután 22 hónapot együtt éléssel, a jegyesség pedig 20 hónap. Korábbi felmérések a 4,9 helyett csupán 3 évet állapítottak meg.
A kutatás néhány pozitív eredménnyel is szolgál. Megállapították ugyanis, hogy 1971 óta most a legalacsonyabb a válások aránya, továbbá,a megkérdezettek 83%-a azért házasodik, mert szeretne, nem pedig külső nyomás hatására. Ez azt mutatja, a modern kapcsolatok erősebbek, jobban épülnek az elköteleződésre – mondja Bridebook alapítója, Hamish Shephard.
Kiemeli, hogy „a kapcsolatok boldogabbak, a felek jobban kitartanak egymás mellett, függetlenek és konszenzusosabb döntést hoznak, mint korábban”. Az embereknek akkor kell házasodniuk, amikor elérkezettnek érzik arra az időt. Fontos viszont, hogy látni, ahogy elkötelezettebbek és magabiztosabbak kapcsolatukban.
Hazánkban 2010-től kezdődően egyre nőtt a házasságkötések száma (2016 januárja-novembere között 48 920 pár járult oltár elé), ahogy az házasulók életkora is (átlagosan 5 évvel emelkedett) – derül ki a KSH idei adataiból.
Az elmúlt másfél évtizedben magas szinten stagnáló, évi 24–25 ezer körüli váláshoz képest 2010 és 2014 között határozottan csökkent a felbontott házasságok száma, viszont 2015-ben a javuló irányzat megtorpant, és a szám ismét 20 ezer fölé emelkedett. 2016-ban a bíróság által kimondott válások száma 3,5%-kal volt kevesebb az előző évinél.