Nemcsak a betegeknek kell fokozottan vigyázniuk magunkra a kánikulában, hanem az egészségeseknek is, mert náluk is felléphetnek szív- és érrendszeri problémák a folyadékveszteség miatt - figyelmeztetnek a szakemberek.
Nemcsak annak kell vigyáznia a melegben, akinek van szív- és érrendszeri betegsége, hanem annak is, akinek nincs: a szakember szerint az extrém melegben az egészségeseknél is gyakoribb a szívinfarktus. Ennek az az oka, hogy felborul a vízháztartásunk, és ilyenkor kevesebb vér kering az ereinkben. Kitágulnak az ereinek is, és a vérnyomás ettől is csökken, nemcsak a folyadékveszteségtől. Ettől a létfontosságú szerveink vérátáramlása is csökkenhet – magyarázta Andréka Péter, az Országos Kardiológiai Intézet professzora a keddi RTL Híradóban.
Sok embernek koszorúér-szűkülete van, ami a lassabb keringés miatt a kánikulában okozhat először panaszt.
A keringési problémák sok folyadék, legalább napi 2-3 liter fogyasztásával előzhetőek meg ideális esetben, és az is sokat segít, ha hűtjük a helyiséget, ahol vagyunk.
A légkondicionálás és a folyadék fogyasztása azonban nem mindig elég a trombózis ellen. A nagy melegben nagyobb az esélye annak is, hogy egy mélyebben futó vénában vérrög alakul ki. Ez különösen akkor fordulhat elő, ha sokáig utazunk és közben nem mozgunk. Az orvos szerint ezért az is fontos, hogy a folyadékfogyasztás mellett tornáztassuk a lábunkat hosszú úton.