Margaret Court zseniális teniszező volt, a női tenisztörténet egyik legnagyobb játékosa. Kollégáinak most kezdeniük kell valamit azzal, hogy homofób és rasszista is. Vannak ötleteik.
„Margaret Court azt mondja, a tenisz tele van leszbikusokkal. Én úgy látom, három lehetőségünk van arra, hogy értelmezzük ezt az állítást. Egy – az állítás igaz, és ki nem szarja le? Kettő – az állítás nem igaz, és mégis kinek kellene leszarnia? És három – az állítás félig igaz, és most tényleg, ne szarjuk le?”
John McEnroe a maga keresetlen stílusában szállt be a vitába, amelyet a vasárnap véget ért Roland Garroshoz időzítve kavart nettó homofób kijelentéseivel a tenisz egyik legnagyobb alakja, a legtöbb, 24 Grand Slam-győzelmet magáénak tudható Margaret Court.
John McEnroe slams Margaret Court over same-sex marriage comments...
— Eurosport UK (@Eurosport_UK) June 4, 2017
The Commissioner of Tennis doesn't hold back! pic.twitter.com/qZeJGr2qYC
Court most 74 éves, napjait lelkipásztorként tölti egy meglehetősen konzervatív gyülekezetben Ausztráliában, ebben a minőségében pedig főleg az azonos neműek házassága és a homoszexualitás ellen emeli fel szavát viszonylag rendszeres időközönként, a hangja pedig néha áttöri gyülekezete határait. Ez történt most is, amikor az egyik rádióban arról kesergett, hogy a tenisz tele van leszbikusokkal.
„Nincs semmi bajom a homoszexuális emberekkel. Segítek nekik. Vannak nálunk is olyanok, akik melegek voltak, és most házasok” – fedte fel megoldásorientált énjét egy interjúban. Az azonos neműek házassága még mindig vita tárgyát képezi Ausztráliában, és elmondható, nem túl elegáns vagy sportszerű, hogy Court teniszezőkollégáit használja fegyvernek ebben a vitában. Court nem olyan rég azt is mondta, hogy amikor lehet, nem fog a Qantasszal repülni, mert a légitársaság támogatja az azonos neműek házasságát.
De korábban beszélt már arról is, hogy a transznemű gyerekek az ördög művei. A 2012-es Australian Open előtt pedig azzal vádolta meg a melegeket, hogy „undorító szexuális gyakorlatokat” engednek meg maguknak, az azonos neműek házasságát pedig „egészségtelen, természetellenes kapcsolatoknak” nevezte. Az akkor 17 éves Laura Dobson ezek után egy szivárványszínű hajgumival lépett pályára Melbourne-ben, jelezve, hisz abban, hogy mindenkit egyenlő jogok illetnek meg.
Margaret Court tehát évek óta tesztelgeti, meddig mehet el az élet és az emberi kapcsolatok sajátos bibliai értelmezésének kinyilatkoztatásával, de úgy tűnik, most kifejezetten heves reakciókat sikerült kiváltania. Legalábbis sokat tett azért, hogy lerombolja saját szobrát.
Mostani homofób kirohanása után vetette fel Martina Navratilova – aki leszbikusként joggal érezte magát Court üzenetének középpontjában –, hogy talán érdemes lenne megfontolni a Melbourne-i Margaret Court Arena átnevezését. (Court egyébként 1990-ben személyesen is célba vette Navratilovát, amikor azt mondta, leszbikussága miatt rossz példakép.)
Navratilova nyílt levelében nem spórolt a jelzőkkel sem, azzal vádolta meg Courtot, hogy rasszista és homofób – miközben persze csodálatos teniszező. És ezeket az egymásnak feszülő minőségeket egyelőre nehezen dolgozza fel a tenisz. A 18-szoros Grand Slam-győztes Navratilova azt írta, hogy a sportlétesítményeket olyan sportolókról kell elnevezni, akik nemcsak sportteljesítményben, hanem emberi nagyságban is kiemelkedőt nyújtottak. Court viszont szerinte nemcsak a véleményét hangoztatja, hanem aktívan tesz is azért, hogy az LGBT-közösség tagjainak ne legyenek egyenlő jogaik, nem is szólva arról, hogy a transzneműeket minden lehetséges fórumon démonizálja.
Navratilova levele mellett több játékos kiállt, a jelenleg világranglista-vezető Andy Murray pedig még azt is felvetette: a teniszezők bojkottot hirdethetnek a jövő januári Australian Open ellen, ha addig a szervezők nem kezelik valahogyan a problémát, hogy az egyik pályájukat egy homofób, kirekesztő játékosról nevezték el. Eközben már csaknem tízezren írták alá azt az online petíciót, amely a Margaret Court pálya átnevezését sürgeti.
Az Australian Open egyik legnagyobb pályáját, a Show Court One-t 2003-ban nevezték el a hatvanas évek női teniszét uraló Margaret Courtról. Az ausztrál teniszszövetség egyelőre annyit reagált, hogy álláspontja szerint Court a saját nézeteit képviseli. Malcolm Turnbull ausztrál miniszterelnök viszont megvédte minden idők egyik legjobb játékosát, és hangsúlyozta, hogy a pályát a teniszező Courtról nevezték el – nem pedig a rasszista és homofób Courtról, tehetnénk hozzá Navratilova szavaival.
A tenisz és az élet
A tenisznek nem mindig ment gördülékenyen a barátkozás saját sokszínűségével – végül is túl sokáig volt a túl gazdagok és túl fehérek privilégiuma. Azt viszont nagyon tanulságos végigkövetni, hogy miként birkózik meg a sportág a nyitottságot és a befogadást még ma is visszavető megnyilvánulásokkal – ezekből volt pár az elmúlt időszakban, amely hangosat szólt.
A tenisz immunrendszere néha gyorsan és jól működik. Amikor néhány napja az eddig nem túl ismert francia teniszező, Maxime Hamou pillanatok alatt ismert lett, miután kamera előtt molesztálta az őt kérdezni próbáló riportert – konkrétan ellenkezése ellenére meg akarta csókolni, a szervezők azonnal és határozottan reagáltak. Hamou-t nézni is kínos jelenete után eltiltották a Roland Garossról a torna végéig, és további szankciók várhatnak rá.
A Nemzetközi Teniszszövetség lecsapott Ilie Nastaséra is, aki az idei április Fed Kupán nem bírt magával, és a román csapat ellenfeleire konkrétan azt mondta, hogy „kibaszott ribancok”. De ennél szalonképesebb szavakkal is betalált. Nem sokkal az után, hogy (a fekete) Serena Williams bejelentette, gyereket vár a vőlegényétől (a fehér) Alexis Ohaniantól, Nastase viccesnek tartotta feltenni a kérdés a Fed Kupa sajtótájékoztatóján, hogy vajon milyen színű lesz a gyerek: csoki vagy tej? Majd miután az egyik brit újságíró beszámolt a megjegyzéséről, a nőt még le is ostobázta.
Hamou és Nastase kirohanásai felett egy másik, sötétebb korban talán mindenki szemet hunyt volna. Ma már nemcsak feltűnik, hogy valami nincs rendben, hanem a rendszer próbál korrigálni is.
Behozni a hátrányt
A tenisz, sok más sportághoz hasonlóan férfiak által uralt terület volt. Ha belegondolunk, nem is olyan rég kezdődött el valamiféle kibeszélése annak, hogy talán itt lenne az ideje ugyanannyi pénzzel díjazni a nőket is, mint a férfiakat. A női teniszezőknek eleve rengeteg sztereotípiát le kellett gyűrniük, hogy egy sportág elitjébe kerüljenek. Ha ehhez olyan egyéb változókat is hozzáveszünk, mint a bőrszín vagy a nemi orientáció, még hatalmasabbnak tűnnek ezek az akadályok – erről Martina Navratilova vagy Serena Williams is tudna mesélni. Margaret Court szavait pedig ebben a kontextusban is érdemes értelmezni: olyan kulturális és társadalmi béklyókat dicsőít, amelyek elnyomóak és kirekesztőek, és amelyek egyszerűen elveszik az emberektől a lehetőséget a boldogulásra, úgy a szakmában, mint a magánéletben.
Court „tele van a tenisz leszbikusokkal” megjegyzésének abszurditását akkor lehet igazán megragadni, ha megfordítjuk az irányát. Panaszkodott-e valaki valaha arról, hogy a tenisz tele van heteroszexuálisokkal?
John McEnroe-nak egyébként a bojkottal vagy az átnevezéssel szemben egy sokkal eredetibb ötlete volt. A pálya nevét megtartaná, és amikor az azonos neműek házassága törvényes lesz Ausztráliában is, felhívná a barátját, Elton Johnt, hogy legyen a házigazdája minden idők legnagyobb tömeges azonos nemű esküvői ceremóniájának a Margaret Court Arénában. „Van fogalma arról, milyen nehéz még 2017-ben is comingoutolni? Gondoljon csak bele” – helyezte perspektívába Court mondatait McEnroe.
Ha Margaret Court neve valóban lekerül az Australian Open egyik legfontosabb helyszínéről, az elég világos jelzés lenne, hogy vége a zavart félrenézés korának. Kérdés, hogy a játékosokon kívül a sportág döntéshozóiban is megvan-e a bátorság, hogy ezt meglépjék.