Az eddigi legteljesebb madárfióka-fosszíliát fedezték fel kínai, kanadai és amerikai kutatók egy 99 millió éves burmai borostyánkőben.
A Kínai Földtudományi Egyetemen dolgozó Hszing Lida szerint a borostyán a mindössze 9 centiméteres teremtmény koponyájának és nyakának nagy részét, szárnyának és hátsó végtagjának töredékét, valamint a farokrész lágy szöveteit rejtette.
A kutatást vezető szakember szerint a testrészek mérete és a tollak formája alapján arra jutottak, hogy egy nagyon fiatal, de már kifejlődött fiókáról van szó. Hozzátette, hogy a szokatlanul részletgazdag tollazat a primitív madarak sokféleségét bizonyítja.
WOW! Look at the feathers on this Cretaceous bird preserved in amber! https://t.co/q0VMplchgH@macroevolut might want to get his mits on it! pic.twitter.com/0S3cwDSoqn
— Thomas Clements (@Thomas_Clements) 2017. június 7.
A lelet tulajdonosa, Csen Kuang szerint eleinte sokan azt hitték, hogy a borostyánkő egy gyíkot rejt. A pikkelyszerű tollazat és a lábon lévő éles karmok alapján azonban a kutatók kizárták ezt a lehetőséget.
LOOK AT THE FEETS. pic.twitter.com/Aiwut30rBp
— Lisa Buckley, PhD (@Lisavipes) 2017. június 8.
A Gondwana Research című folyóirat aktuális számában megjelent eredmények szerint a madár testhelyzete - kitárt karmai, csőre, valamint szárnyai – arra utal, hogy épp vadászott, amikor rácsöppent a végzetét okozó gyantacsepp.