Egy filmsorozat hatására majd egymillió magyar nézi lassan török szemmel a történelmünk iszonyú áldozatokat követelő korszakát. Az MTA tudósa a kormánynál szorgalmazza, hogy készüljenek a magyar történelmet szakszerűen és érdekesen feldolgozó sorozatok.
„Nemrégiben találtam rá a Szulejmán című török történelmi szappanoperával kapcsolatos hírekre, amelyek között ilyeneket lehetett olvasni: 'Gyász, meghalt Ibrahim pasa'; 'Megható búcsúját a képre kattintva tudjátok visszanézni”'; stb.” – mondta el a kultura.hu-nak Fodor Pál, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának főigazgatója.
A tudós hozzátette: Ibrahim pasa Szulejmán szultán mindenható nagyvezíre volt 1523 és 1536 között, s oroszlánrésze volt a hazánk és a Nyugat ellen indított offenzíva kitervelésében, a középkori Magyarország szétverésében. „Országunk egyik valaha volt legnagyobb ellensége – és filmbéli halálát több százezer magyar gyászolta meg. Olyan magyarok, akiknek szülei és nagyszülei – még Gárdonyi Gézán nevelkedve – bizonyára még a nemzet legfőbb ellenségeinek tartották a 16–17. századi törököket. Egyetlen filmsorozat hatására majd egymillió magyar lassanként török szemmel és szívvel nézi történelmünk egyik legheroikusabb, iszonyú áldozatokat követelő korszakát, amely a magyar helytállás apoteózisaként a magyar nemzeti tudat egyik sarokköve lett Zrínyitől Vörösmartyn és Kölcseyn át máig.”
Fodor szerint a Szulejmán hatására sok magyar jóval többet tud a 16. századi török történelemről, mint az egész magyar történelemről együttvéve. Leszögezi, hogy nem a török sorozattal van a probléma, hanem hogy nekünk nincs ilyen.
Ezért a kormánynak eljuttatott javaslatában azt javasolja, hogy a történésztársadalommal, alkalmas forgatókönyvírókkal és rendezőkkel összefogva, a kabinet minél előbb rendelje meg egy-két olyan magyar történelmi sorozat elkészítését, amelyek egyszerre szórakoztatnak, nevelnek és tanítanak. Úgy véli, a török kor például pont alkalmas lenne egy ilyen sorozat témájának.