Első alkalommal nő, és első ízben nyelvész a díjazott
Első ízben ítélték oda nőnek a tudományos életben betöltött meghatározó szerep elismeréséért járó Bolyai-díjat. Az idén kilencedik alkalommal átadott elsimerést É. Kiss Katalin nyelvész vehette át Áder János államfőtől.
Az is újdonság, hogy ezúttal egy nyelvész kapta a 2000 óta minden második évben átadott Bolyai-díjat. É. Kiss Katalin a magyar mondattant és nyelvtörténetet kutatja, éspedig az úgynevezett generatív - a grammatika középpontba állítása helyett a nyelvet mondatok összességeként felfogó - nyelvelmélet keretében. A mintegy kétszáz magyar és angol nyelvű publikációt jegyző díjazott a Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézetének kutatóprofesszora és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Elméleti Nyelvészet Tanszékének tanára. Vendégelőadóként tevékenykedett már a Potsdami Egyetem Nyelvészeti Intézetében, ösztöndíjas volt a Stanfordi Egyetem Center for Advanced Study in the Behavioral Science kutatóközpontban, tanított a Stuttgarti Egyetem számítógépes nyelvészeti tanszékén, és kutatási ösztöndíjasként tevékenykedett a Massachusettsi Műegyetem (MIT) Center for Cognitive Science kutatóegységében.
A Bolyai-díj Magyarország legrangosabb civil alapítású tudományos díja. Olyan, a tudományos életben nemzetközi mércével is kiemelkedő eredményeket elérő személyek kaphatnjá meg, akik kutatási eredményeikkel hozzájárulnak Magyarország társadalmi és gazdasági fejlődéséhez. Az alapítók célja a kezdetektől az, hogy a díjjal felhívják a figyelmet a tudomány kiemelt szerepére és elérjék, hogy az emberek értékrendjében méltó helyre emeljék a tudást, a tudományt és a tudóst.
A 2015-ös díjazott Pál Csaba biológus volt, előtte Nusser Zoltán neurobiológus, Perczel András vegyész, Ritoók Zsigmond ókorkutató, Lovász László matematikus, Bor Zsolt fizikus, Roska Tamás informatikus, valamint Freund Tamás biológus kapta meg a kezdetben 50 ezer, majd 2009 óta 100 ezer euróval járó elismerést.