Több mint öt százalékkal csökkent a babák születési súlya az amerikai Tennessee folyó völgyében, ahol szénerőművekre váltottak az 1979-es pennsylvaniai nukleáris baleset után – állapította meg egy amerikai tanulmány.
A kutatás azt vizsgálta, milyen hatása volt a Pennsylvaniában lévő Three Mile Island-i atomerőmű-balesetnek. A katasztrófa után leállították az érintett erőműveket és energiájukat a Tennessee folyó völgyében kiépített szénerőművekkel pótolták.
Az energiaforrás felváltása után 5,4 százalékkal csökkent az újszülöttek súlya azokban a megyékben, amelyekben a legmagasabb volt az erőművek által kibocsátott szénrészecskék mennyisége a levegőben – állapította meg a kutatás.
Korábbi tanulmányokból kiderült, hogy ha a születési súly több mint öt százalékkal alacsonyabb az ideálisnál, az betegségeket, növekedési rendellenességet és idegrendszeri problémát, alacsony intelligenciahányadost is okozhat a későbbiekben – írja a PhysOrg tudományos hírportál.
"Az átlagos születési súly hozzávetőlegesen 134 grammal csökkent. A leginkább szennyezett területeken a csecsemők egészsége romlott" – mondta el Edson Severnini, a pittsburghi Carnegie Mellon Egyetem kutatója.
A Nature Energy című tudományos lapban megjelent kutatás a szénenergia és az atomenergia használatának kockázatait ütköztető vita része, melyet a 2011-es fukusimai japán atomkatasztrófa indított el.
A baleset hatására számos ország másította meg atomenergia-termelésre vonatkozó korábbi terveit és energiaigényeit főként fosszilis forrásokból, többek közt szénből kezdte fedezni.