Élet+Stílus MTI/hvg.hu 2017. március. 06. 17:55

5 kiló pénzérmét találtak ennek a szegény teknősnek a gyomrában – fotók

Csaknem ezer pénzérmét operáltak ki egy 25 éves levesteknős gyomrából Thaiföldön. Ha minden jól megy, a hüllő még 55 boldog évnek néz elébe.

A thaiföldiek szerint szerencsét és hosszú életet hoz, ha pénzt dobnak a teknősök otthonául szolgáló tavakba.

A Bangkoktól 120 kilométerre délre lévő Szri Racsa város egyik tavában élt az a 25 éves nőstény levesteknős (Chelonia mydas), amelynek gyomrából 915 érmét operáltak ki egy hatórás műtét során a bangkoki Csulalongkorn Egyetemi Kórházban. Az összesen 59 kilós hüllő a műtét után 5 kilóval lett könnyebb – írta a Hindustan Times.

MTI / EPA

Az állatot katonák vitték állatorvoshoz, amikor észlelték, hogy úszáskor nem használja az egyik lábát. Megröntgenezték és számítógép-tomográfiás vizsgálatnak vetették alá, amely kimutatta az aprópénzeket az Omszinnak (Persely) elnevezett teknősben. Az összesen öt kilogrammot nyomó érmék súlya összeroppantotta a teknős hasi páncélját, életveszélyes fertőzéseket okozva. A sajtó az elmúlt hónapban értesült a teknős esetéről, aminek köszönhetően 15 ezer baht (125 ezer forint) gyűlt össze az életmentő műtétre.

A teknősön ejtett 10 centiméteres vágáson át csak apránként lehetett eltávolítani a pénzt. Az orvosok szerint több érme megrozsdásodott vagy részben feloldódott.

MTI / EPA

"Az érmék több különböző országból, elsősorban Ázsiából származnak. Miután egyik pénzt a másik után távolítottuk el, a teknős légzése folyamatosan javult" – mondta a műtétet végző orvos.

Ha Omszin a műtét után felgyógyul, visszaengedik a természetbe. A szakértők szerint hat hónapnyi fizikoterápiára lesz szüksége.

Az átlagosan 80 évig élő levesteknősöket az IUCN természetvédelmi világszervezet a veszélyeztetett fajok közé sorolja.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?