A Duna-part értelmesebb kihasználásáért is küzdő Valyo Egyesület célja, hogy a nyáron hétvégénként megint a gyalogosok és bringások vehessék birtokukba a hidat.
2016 nyarán a villamosvágány-felújítások miatt a lezárt Szabadság híd az év egyik legjobb közösségi élménye volt Magyarországon. A lezárt híd egyfajta szimbólum lett, amit a helyiek és a turisták is nagy örömmel látogattak reggeltől késő éjszakáig. A spontán összegyűlt tömegek mérete megmutatta, hogy Budapestnek nyaranta mekkora igénye van hasonló adottságú terekre.
Vége a nyári Szabadságnak
Június közepétől a Szent Gellért téren zajló építkezés miatt lezárták a forgalom elől a Szabadság hidat. Néhány nap után az emberek újraértelmezték a híd funkcióját - különböző programokat szerveztek, s a város legkedveltebb helye lett. Ennyire szerettük a nyári Szabadságot!
A Valyo – Város és Folyó Egyesület ezért most kapányt indít, hogy 2017-ben időszakosan, szervezett formában ismét a gyalogosoké legyen a főszerep a hídon. Koncepciójuk szerint a nyár folyamán minden hétvégén a budapestieké lenne a Szabadság híd. Ennek megvalósulásához első lépésként létrehoztak egy online kérdőívet, melyben a tavalyi tapasztalatokat, valamint a jövőre vonatkozó ötleteket gyűjtik össze, miközben szervezők jelentkezését is szívesen fogadják. A kérdőív és minden további információ elérhető a Szabihíd Facebook-oldalon.
"Tavaly örömmel szemléltük, hogy a híd spontán használói magukénak érezték a teret, programot szerveztek ide, és vigyáztak rá. A legmeghatóbb jelenet számunkra (a nagy tömegen túl) a hídfőknél spontán kialakult szelektív szemétgyűjtés volt" – indokolta a döntést Tömör Miklós, a Valyo elnöke.
Nem maradhatna örökre lezárva a Szabadság híd?
A Szabadság híd lezárása puszta funkcionális kényszerből adódott, amelyet a Bartók Béla úti villamospálya felújítása szült. Ennek hatására jött létre azonban Budapest egyik legjobb közterülete. Központi helyen van, gyönyörű a kilátás, a legmelegebb napokban is van valamicske szellő, így ideális találkozóhely lett.