A topéttermek boszorkánykonyháján sokáig a férfiak játszották a fő szerepet, a helyzet némileg változik – írja az e heti HVG.
Az első magyar Michelin-csillagos étterem, a Costes élén is hölgy, Palágyi Eszter áll, és az ugyancsak csillagos kistestvér, a Costes Downtown egyik séfje is nő, Tischler Petra.
„Aki karakán, képes kezelni a csipkelődéseket, és bírja a kemény munkát, nőként a profi konyhában is érvényesülhet” – állítja Sárközi Ákos, a szintén Michelin-csillagos Borkonyha séfje. „Jobban kezelik a konfliktusokat, ezért én is szeretem, ha nő is dolgozik a csapatomban” – fogalmaz Sárközi, bár azt azért nem szeretné, ha a lánya példát venne róla, és séfnek menne. És ezzel nincs egyedül.
„A hagyományos családmodellben nem a férfiakra hárul a főzés, nekik ez az egész szórakozás” – mondja Palágyi Eszter, aki szerint ennek is része van abban, hogy a séfek többnyire férfiak. Hiába tartják Palágyit határozott, kemény, szigorú vezetőnek, nehezen tudta magát elfogadtatni. „Komoly állóképesség, kitartás és alázat kell ehhez a munkához. Ha ez megvan, vesszük az akadályokat” – állítja, ám tapasztalatai szerint ezeknek a tulajdonságoknak a birtokában is nehezebben érvényesülnek a konyhán a nők, és többet kell letenniük az asztalra.
A női séfek csúcséttermi térhódításáról az e heti HVG-ben olvashatnak bővebben.