Élet+Stílus hvg.hu 2017. január. 05. 16:49

A világ egyik legizgalmasabb kutatásán magyarok is dolgoztak

Nemcsak olvasóinknak tetszett nagyon a hír arról a kutatásról, amely a fák éjszakai viselkedéséről szólt: a New Scientist az elmúlt év egyik legizgalmasabb tudományos eredményének választotta.

A tudományos lap év végi összeállításában a fák alvási szokásairól szóló hír olyanok mellé került, mint a gravitációs hullámok felfedezése, az AlphaGo történelmi győzelme és a három szülőtől származó gyerek. A kutatásban a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai Kutatóközpontjának munkatársai is részt vettek.

A kutatók infravörös lézerszkennerrel vizsgálták, mi történik a fák lombjával éjszaka. A szakemberek mesterséges hatásoktól mentesen tudták mérni az ágak mozgását az idő függvényében. Az ötméteres nyírfákon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy az ágak és levelek fokozatosan nyolc-tíz centimétert mozdultak lefelé az éj folyamán. Napkelte előtt érték el a legalacsonyabb pozíciójukat, majd hajnalban néhány óra alatt visszatértek korábbi helyzetükbe.

A jelenség pontos oka még nem ismert – írta most az MTA honlapja –,a növényi mozgások azonban szoros összefüggésben vannak a sejtek víztartalmával, és azon keresztül az egész fa vízháztartásával, így a mérések segíthetnek tisztázni a vízháztartás működésének jelenleg is fennálló kérdéseit.

Magyar kutatók figyelték meg elsőként, hogyan alszanak a fák - videó

Lézerszkennerrel sikerült nagy pontossággal bemérni, hogyan viselkednek a fák éjszakánként. Az eredmény a magyar-finn-osztrák kutatócsoportot is váratlanul érte.

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.