Totális kiirtás vár a gyomor- és nyombélfekélyeket okozó Helicobacter pylori baktériumra. Néhányan azonban rámutatnak a kórokozó pozitív tulajdonságaira is.
Ismét ráterelődött a tudósok figyelme a Helicobacter pylori baktériumra – írja a HVG az e heti számában. A kórokozóval kapcsolatos forradalmi áttörés Barry Marshall ausztrál gasztroenterológus nevéhez köthető, aki még 1983-ban, egy brüsszeli kongresszuson jelentette be szenzációszámba menő felismerését, miszerint a gyomor-, illetve nyombélfekélyek kialakulásáért nem a stressz, a töméntelen kávé és az étkezési szokások, hanem egy baktérium a felelős.
Először bolondnak nézték. A bizalmatlanság csak akkor kezdett oszlani, amikor az általa elkeresztelt, spirális alakú kórokozó elpusztítását követően azt tapasztalták, hogy a fekélybetegségek egyszer sem tértek vissza. A doktor önkísérletre is vállalkozott: megivott egy pohár, kitenyésztett baktériumtelepeket tartalmazó oldatot, és gyomortükrözéssel kimutatta a szájon át a szervezetébe juttatott mikroorganizmust, majd antibiotikummal meggyógyította magát.
Az ominózus baktérium a nyombélfekélyek több mint 90 százalékát és a gyomorfekélyek közel kétharmadát okozta, az általa fertőzött személyek pedig négyszeres eséllyel kaptak gyomorrákot is. A helyzet a kezeléseknek köszönhetően drasztikusan javult.
Ám kiderült, eközben az asztmás megbetegedések és bizonyos nyelőcsőpanaszok száma – a baktériumok kiirtása miatt – megnőtt.
Ezért egyelőre nincs egységes álláspont a „kettős életet élő” baktériummal kapcsolatban. A Helicobacter pyloriról bővebben a HVG-ben olvashat.