De nem úgy, ahogy gondolná.
Az erős, világos fény teljesebb szexuális kielégüléshez vezethet, és emelheti a férfiak nemi vágyát - állítja egy új tanulmány.
Az olaszországi Siena Egyetem megállapította, hogy a fénydoboz hatékonyan kezelheti a depresszió bizonyos formáit, és emelheti a tesztoszteronszintet, ami nagyobb szexuális elégedettséghez vezet. A tanulmányhoz 38 férfit vizsgáltak, akiknek korábban a szexuális érdeklődés hiányát diagnosztizálták.
A csoport egyik felét sima fénydobozzal kezelték két hétig, reggelente fél óráig, míg a másik felét egy átalakított fénydobozzal, amely lényegesen kevesebb fényt adott ki magából. Amikor ismételten megvizsgálták a résztvevőket, azt találták, hogy az aktív fénykezelésnek kitett csoportnak megháromszorozódott a szexuális elégedettsége, míg a sima dobozos csoport pontszámai ugyanazok maradtak. A kutatók azt is megállapították, hogy a férfiak tesztoszteronszintje is növekedett - a másik csoport itt sem mutatott emelkedést. Andrea Fagiolini, a tanulmány vezetője elmondta, a megnövekedett tesztoszteronszint magyarázza a nagyobb szexuális kielégülést.
A „fénydoboz” (light box) nevű speciális lámpa a napfény szimulálására használható - a doboz nagyon világos fénycsöveket tartalmaz, a háztartási lámpáknál tízszer intenzívebben világít. Gyakran használják a szezonális affektív zavar kezelésére. Míg a páciens a fénydobozt nézi, a fény eljut a szem hátsó részébe, és az agy azon részére juttat el üzenetet, amelyik az alvást, az étvágyat, a nemi vágyat, a hangulatot és az aktivitást kontrollálja. Egyeseknek sokkal több fényre van szükségük, hogy a szervezetük normálisan tudjon működni.
A professzor elmondta: az északi féltekén a férfiak szervezetének tesztoszteron termelése novembertől áprilisig csökken, majd egyenletesen emelkedik tavasszal és nyáron, a csúcsértéket pedig októberben éri el. "Ennek hatásait a termékenységi rátán láthatjuk: a júniusi mutató a legmagasabb. A fénydoboz a természetet utánozza."
A szexuális vágy hiányát számos dolog okozhatja, a kezelés a kiváltó okoktól is függ, de tesztoszteron injekciókkal, antidepresszánsokkal és egyéb gyógyszerekkel javítható az állapot. A kutatók úgy vélik, a fényterápia a jövőben a gyógyszerekkel is felveheti a versenyt, mert kevesebb mellékhatással jár. A kutatók szerint további vizsgálatokra is szükség van, mielőtt a módszert kezelésként használnák. - írja a BBC.com