Élet+Stílus hvg.hu 2016. szeptember. 15. 15:40

„Képzeld el, hogy ez az utolsó kép az iskolába menő gyermekedről”

Egy brit édesanya megrázó üzenetet küldött minden iskolás gyermek szüleinek az iskolakezdés alkalmából: Julie Apicella kislánya idén már nem mehetett iskolába. Az üzenet lényeg pedig az, hogy beszéljünk többet a tabuk övezte gyermekrákról, és csatlakozzunk egy gyerekrákhoz kötődő kampányhoz.

A Norfolkban élő Julie Apicella szeptember 7-én osztott meg 2 fotót a Facebookon az iskolakezdés alkalmából. Az egyik képen Emily lánya látható, amint iskolás ruhában pózol 2015 szeptemberében készülve az első iskolai napjára. A jobb oldali képen ugyanaz a szoba szerepel, Emily nélkül. A kislány szívszorító hiányát jelző kép napra pontosan ugyanakkor készült, mint az előző - írja a Huffington Post.

„Nyilvánvaló, hogy egy igazán különleges személy hiányzik a képről” – írta Apicella a képaláírásban. „Most képzeld el, hogy a kép, amit a most iskolába menő gyermekedről csinálsz, az utolsó ilyen kép.”

Emily 2015. december 14-én halt meg, 8 évesen. Három évvel korábban vesedaganatot, egész pontosan Wilms-tumort diagnosztizáltak nála. A Wilms-tumorról érdemes tudni, hogy ez számít gyermekkorban a leggyakoribb hasi tumornak, és egyben az egyik leggyakoribb gyerekráknak: a gyermekkori daganatok 6%-át adja.

A Wilms-tumor többnyire 6 év alatti gyermekekben fordul elő, a lányoknál és a fiúknál egyenlő arányban. A felnőttek körében kivételesen ritka betegségnek számít. A daganatra jellemző a gyors növekedés. Általában olyan nagyra nő, hogy a vékony hasfalon át jól tapinthatóvá válik. Leggyakrabban a vérvizelés az első tünet. Gyakran már tünetmentes állapotban diagnosztizálják más okból végzett hasi ultrahangvizsgálat során.

A beteg Emily-t kezelték kemoterápiával – melynek legújabb kutatási területeiről itt írtunk korábban-, sugárkezeléssel, őssejt terápiával és még transzplantáción is átesett: el kellett távolítani a veséjét.

Most, 9 hónappal Emily halála után édesanyja megpróbálja ráirányítani a figyelmet a gyermekkori rákra azáltal, hogy arra biztatja ismerőseit: változtassák aranyszínűre a Facebook-profilképüket, ezzel csatlakozva a kampányhoz.

„A tudatosság növelésével máris legyőztük a gyermekrákkal szembeni első akadályt, és a gyermekrák körüli tabukat” – írja az édesanya. „A rózsaszín szalag mára a mellrák egyértelmű szimbólumává vált, azt viszont kevesebben tudják, hogy a gyerekrák jelképe az arany szalag. Jó lenne, ha ez is elterjedne a közösségi médiában.”

A posztot azóta több mint 9 ezren megosztották, tehát egyértelmű, hogy az édesanya felhívása célba talált.

Ha erre a linkre kattint, Ön is arany szalagossá tudja tenni a Facebook-oldalát.

"7 éves volt, nem tudta, mi ez, csak hogy valami baja van, kórházba kell járni"

Évente 300-350 gyereknél diagnosztizálnak rákos megbetegedést, és bár a betegség arányaiban jobban gyógyítható, mint a felnőtteknél, minden negyedik-ötödik beteg gyerek belehal. Ott is súlyos kérdések maradnak, ahol a gyerek már meggyógyult. Találkoztunk a most 10 éves Leventével, aki elmesélte, hogyan élte meg a kezelést, de beszéltünk szakemberrel is, aki arról mesél, mitől fél egy gyerek, mikor a halálról kérdez.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?