Siker koronázta a Szegedi Vadaspark tompaorrúkrokodil-programját: keltető helyett a hüllők bemutatóhelyén bújt ki a tojásból három kis krokodil. Szüleik vigyáznak rájuk, de a látogatók is megnézhetik már őket.
A Szegedi Vadaspark 2008 óta vesz részt a tompaorrú krokodilok európai törzskönyvi programjában. A hüllők tenyésztése sikeres volt, és akadt olyan év, amikor az állatkertek nemzetközi adatbázisa szerint csak Szegeden keltek ki fogságban törpe krokodilok.
A gondozók korábban "biztosra mentek", és a tojásokat kiásták az anyaállat által épített költődombból, majd keltetőbe helyezték.
A törzskönyvi program vezetője Szegeden azonban alkalmasnak találta a krokodilok bemutatóhelyét arra, hogy akár ott is kikeljenek krokodilok. A legutóbbi próbálkozás sikerrel járt: a gondozók egyik reggel három egészséges krokodilfiókát fedeztek fel a medencében, a tojásmaradványok mellett.
Kikelésük után az apró hüllőket anyjuk vitte a vízhez, és a szülők azóta is gondozzák őket, ahogy az a krokodilféléknél szokás. Fejlődésüket a látogatók is követhetik, a teljes krokodilcsalád megfigyelhető az állatok bemutatóhelyén – írják a vadaspark oldalán.
A tompaorrú krokodil az egyik legkisebb növésű krokodilféle, testhossza 150-190 centiméter, tömege 22-30 kilogramm. A mérete ellenére tekintélyt parancsolóan erőteljes testfelépítésű hüllő Nyugat- és Közép-Afrika trópusi területein él, elsősorban halakkal táplálkozik. A kicsinyek apró állatokat, gerincteleneket és kishalakat esznek, kezdésként a gondozók rovartáplálékot biztosítanak számukra.
A legtöbb krokodilt a bőréért irtják, jobb esetben tenyésztik. A tompaorrú krokodil e célra nem hasznosítható, azonban húsát szívesen fogyasztják, és emiatt vadásszák is, veszélyeztetettségének ez az egyik fő oka, számuk ma már a különböző becslések szerint csupán 25 és 100 ezer tehető. A világ állatkertjeiben közel kétszáz egyede él.