Élet+Stílus MTI 2016. július. 12. 10:37

Brit kutatás: pénzkidobás a terhesvitaminok szedése

Egy új kutatás arra jutott, hogy ha a terhes kismamák csak folsavat és D-vitamint szednek, az jót tesz a születendő babáknak, a drága multivitaminok nem javítják az egészséget.

A legtöbb várandósnak pénzkidobás a terhesvitamin, mert nincs rá szükség egy új kutatás szerint, melyet a BBC hírportálja idéz.

A Drug and Therapeutics Bulletin című szaklapban megjelent tanulmány szerzői elemezték az eddigi kutatásokat és azt találták, hogy az étrendkiegészítők nem javítják a kismamák és babáik egészségét. Hozzátették azonban, hogy a várandós nőknek szüksége van folsavra és D-vitaminra, valamint kiegyensúlyozottan kell táplálkozniuk.

A kutatók a legtöbb bizonyítékot a folsav fogyasztása mellett találták: napi 400 mikrogramm bevitele megóvhatja a magzatot a gerincvelő egy fejlődési rendellenességétől. A D-vitamin fogyasztását az anya és a magzat egészséges csontjaiért ajánlják. Az A-vitamin veszélyes lehet a várandósság alatt, túl nagy mennyiségben árthat a babának.

A kutatók szerint a kismamák úgy érezhetik, meg kell vásárolniuk a drága multivitaminokat, hogy születendő gyerekük a legjobban kezdhesse az életet. Azonban a friss eredmények azt mutatják, jobban járnak, ha ellenállnak a reklámoknak, mert nem bizonyítható, hogy használnak az anya és a baba egészségének. "Csak folsav és D-vitamin szedése ajánlható a várandósság idejére, ezek pedig viszonylag olcsók" – mondták a kutatók.

Janet Fyle, a brit szülésznők kollégiumának tagja elmondta, hogy egészséges, sok zöldséget-gyümölcsöt tartalmazó étrendet tanácsolnak a babát tervező vagy váró nőknek, valamint folsav szedését. Arról azonban lebeszélik őket, hogy kettő helyett egyenek.

Az étrend-kiegészítők gyártóit képviselő szövetség szerint a termékeny nők jelentős része nem jut elég tápanyaghoz az ételekből, melyeket fogyaszt, az étrend-kiegészítők "kitölthetik ezeket a táplálkozási hiányokat".

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?