Élet+Stílus MTI 2016. május. 19. 05:27

Tizenöt év múlva a világ lakosságának kétharmada városlakó lesz

A következő évtized végére a világ lakosságának kétharmada városban fog élni, a fejlődő országok városi lakossága megkétszereződik, a városok területe pedig megháromszorozódhat – áll egy helyi idő szerint szerdán New Yorkban közzétett ENSZ-jelentésben.

Tizenöt éven belül a városokban fogják előállítani a világ bruttó hazai termékének nyolcvan százalékát – áll a dokumentumban.

A jelentés emlékeztet arra, hogy 1995-ben 22 olyan nagyváros volt a világon, amelynek lakossága öt- és tízmillió között volt, és 14 olyan, amelynek ennél több. 2015-re az előbbiek száma 44-re emelkedett, és 29 olyan város van, amelyben tízmilliónál több ember él, nagy részük a fejlődő világban. A jelentés szerint ez a trend folytatódni fog.

"A leggyorsabban fejlődő városok a kis és közepes városok, amelyek lakossága nem haladja meg az egymilliót. Ilyenekben él jelenleg a világ városlakóinak 59 százaléka" – írja a jelentés.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.