A Michigani Egyetem kutatócsoportja eredetileg a jetlag leküzdésében akart segíteni a 2014-ben létrehozott Entrain alkalmazással. A felhasználók azonban dönthettek úgy, hogy az alvási szokásaikról keletkező adatokat megosztják a tudósokkal.
A Science Advances című tudományos folyóiratban közölt tanulmány szerint a nők általában fél órával többet alszanak, mint a férfiak, különösen harminc és hatvan év között.
A felhalmozódott adatbázisból az is kiderült, hogy Japánban és Szingapúrban az emberek átlagosan hét órát és huszonnégy percet alszanak, míg Hollandiában nyolc órát és tizenkét percet. A briteknél közel nyolc óra az átlag, ami kicsivel kevesebb, mint a franciáknál.
Az egyik kutató, Daniel Forger a BBC News weblapjának nyilatkozva azt mondta: "a társadalom arra sarkall bennünket, hogy későig maradjunk ébren, a biológiai óránk viszont megpróbál korán felkelteni minket, és a kettő között áldozatul esik az alvásidő; szerintünk erre vezethető vissza a globális alváshiány."
A kutatók azt is megfigyelték, hogy azok, akik több időt töltenek természetes napfényben, rendszerint korábban bújnak ágyba.
Egy másik kutató, Akhilesh Reddy a Cambridge Egyetemről hozzátette, hogy egyelőre nem tudják, hosszú távon milyen következményekkel jár a társadalmi elvárások és a biológiai óránk közötti konfliktus. Annyi azonban már régóta bizonyos - mondta -, hogy a több műszakban dolgozók felborult alvásrendje egészségügyi problémák egész sorát okozza, köztük a kettes típusú cukorbetegség kialakulását.