Számtalanszor hallottuk már: „Az edzés pozitív hatással van a szervezetre.” De mit jelent ez valójában? Nagyrészt azt, hogy a fizikai fejlődés nem csupán a testünkre, hanem a mentális állapotunkra van hatással. A rendszeres mozgás hozzásegít ahhoz, hogy az élet minden területén a maximumot nyújthassuk, legyen szó munkáról, családról vagy akár az általános közérzetedről.
Hányszor használta eddig kifogásként, hogy nagyon fáradt, és nem ér rá? Listánk bebizonyítja, hogy ha ráveszi magát egy kis mozgásra, utána sokkal éberebbnek, energikusabbnak és boldogabbnak fogja érezni magát.
1. Állóképesség magas fokon
Azok, akik rendszeresen sportolnak, bizonyítottan energikusabban vágnak neki a napi teendőknek. Hogy miért? Pár heti rendszeres testmozgás után erősebbé válik a szívizom. A szív lassabban és erősebben ver, így több vért tud kipréselni egy-egy összehúzódás során, vagyis ahhoz, hogy például a végtagokba ugyanannyi vért juttasson, nem kell olyan gyorsan vernie, mint korábban.
2. Pihentetőbb alvás
A mozgás és alvás viszonyát tanulmányozó kutatások még frissek, de máris fontos összefüggéseket tártak fel. A vizsgálatok kimutatták, hogy heti két-három alkalommal végzett 20 perces, közepes intenzitású edzés nemcsak, hogy segít könnyebben álomba merülni, de az alvás minőségét is javítja. Ugyanakkor arra érdemes odafigyelni, hogy ne közvetlenül lefekvés előtt sportoljunk, mert azzal pont az ellenkező hatást érhetjük el.
3. Ellenállóbb immunrendszer
Számos tanulmány kimutatta a rendszeres mozgás immunrendszer-erősítő hatását. Sportolás közben emelkedik az ún. makrofág sejtek száma a keringésben. Ezek a sejtek baktérium- és vírusölő tulajdonságukról ismertek. Egy másik elmélet szerint a mozgás során végbemenő testhőmérséklet-változás és a terhelés gátolja a baktériumok szaporodását.
4. Több mentális energia
Az agy vér- és oxigénellátása szintén nő az edzésnek köszönhetően, így a sport pozitív hatással van memóriára, koncentrációra és reakcióidőre. Ezt támasztja alá annak a kutatásnak az eredménye is, ami a rendszeresen sportoló és a mozgásszegény életvitelt folytatók képességeit hasonlította össze.
5. Viszlát, szorongás és depresszió!
Amellett, hogy a testedzés emeli a szervezet endorfinszintjét, az edzés valójában folyamatos pozitív „stressz” a szervezet számára. Ha mind a gyakoriság, mind az intenzitás megfelelő, akkor az agy alkalmazkodik ehhez a visszatérő stresszhez és megnöveli a stresszválaszban részt vevő noradrenalin és a szerotonin termelését. Mindkét anyag antidepresszáns hatású, vagyis ha valaki rendszeresen sportol, annak olyan hatása lesz, mintha mellékhatások nélküli gyógyszert szedne, vagy mintha be lenne oltva stressz és depresszió ellen.
6. Öröm minden téren
A rendszeres mozgás növeli a szexuális vágyat, aktivitást és az élvezetet. A sport pozitív hatással van a szimpatikus idegrendszerre, ami többek között a szervek vérellátásáért felel, így biztosítja a megfelelő dinamikát a legkülönbözőbb szituációkban.
7. Örök fiatalság
A mozgás nem csak a csontozatra gyakorol pozitív hatást, hanem a bőrre is. Sportolás közben a megnövekedett véráramnak köszönhetően több oxigén és tápanyag jut a szövetekbe. Az ott felgyülemlett káros anyagok kiürülnek, gyakorlatilag méregtelenítési folyamat megy végbe. Az oxigén segíti a természetes kollagénképződést is, amitől még feszesebb lesz a bőrünk. Ja, és az edzésnek köszönhetően búcsút inthetünk a narancsbőrnek is.
8. Pozitív függőségek
Az agy az öröm minden megélt formáját a dopamin kibocsátásával jutalmazza. Sajnos hajlamosak vagyunk dopaminfüggővé válni, legyen szó ételről, alkoholról, drogokról vagy bármi másról. Jó hír azonban, hogy a káros szenvedélyek által kiváltott dopamintermelés kiváltható a sport által, így az egészségtelen örömforrásokat sikerrel válthatja fel a mozgás.
9. Felturbózott önbizalom
Kevés olyan üdítő érzés van, mint a büszkeség, hogy legyőzve a lustaságunkat, egy újabb határainkat feszegető edzésen vettünk részt. Edzésről edzésre közelebb kerülhetünk az áhított alakhoz: a szebb, fittebb külső pedig több magabiztosságra adhat okot.
10. Változatos hétköznapok
Ma már olyan széles a paletta, hogy gyakorlatilag csak a fantázia szabhat határt annak, hogy melyik héten milyen mozgásformát próbálunk ki. A hagyományosabb edzések közül ott van például a foci, falmászás, jóga, lovaglás vagy a salsa, de az újhullámos trendek, például hot iron, aqua fitness, kangoo közül is válogathatunk. Az edzés után akár meg is jutalmazhatjuk magunkat egy kellemes szaunázással vagy egy pihentető masszázzsal.
További információt itt talál, ha szeretné kiválasztani az önhöz leginkább passzoló sportágat.
Itt pedig naprakész tippeket adunk azzal kapcsolatban, hogy érdemes belevágni a tavaszi megújulásra.