Élet+Stílus Dubrovszki Dániel 2014. június. 19. 18:30

Na de mi lett az állami csajozásból?

Az állami csajozás tavaly több rendezvény után – bár sikerként aposztrofálta Soltész Miklós államtitkár - kudarcba és nevetségbe fulladt, de ma is kereshetünk azért párt magunknak kormányzati pénzből. A Három Királyfi Három Királylány Mozgalom tavaly óta segíti a magányos magyarok megismerkedését, hogy „megszülessenek a kívánt gyermekek”. Megnéztük, milyen programokkal kívánják meghozni a fiatalok kedvét a párválasztáshoz.

A tavaly májusban, Soltész Miklós államtitkár támogatásával zajló Szabad egy táncra? mozgalom csak az államtitkár szerint volt sikeres, így a beígért őszi folytatás is elmaradt, az egészet gyorsan elsöpörte az internetezők gúnya és haragja. Az, aki mindenképpen az állam jóváhagyásával szeretne párt találni magának, a Három Királyfi Három Királylány Mozgalom körülbelül egy éve csendben, ízlésesen zajló társkereső rendezvényeivel kerülhet a legközelebb a megoldáshoz. Itt nincs társastánc és Bergendy-zenekar, ezzel együtt a tiltakozás és trollkodás is elmarad. Helyette van sokféle ösztönző beszélgetés párkapcsolati problémák, pszichológia és család témakörben, valamint improvizációs sitcom-színház a Momentán társulattal.

Soltész Miklós a Szabad egy táncra? sajtótájékoztatóján tavaly májusban
MTI / Kovács Tamás

Nem tudok sokat a családalapító korban levő szinglik világáról, de az általam látott reakciókból úgy tűnt, a programok megválogatásában jól sikerült belőni a tradicionálisabb társkeresők célközönségének igényeit: ha a becsajozás/bepasizás hatásfokát tekintve vannak is kétségeim, az eseményeken legalább szinte mindenki jól érezte magát.

Kik ők?

A Három Királyfi Három Királylány Mozgalom valójában civil szervezet: 2009-ben alapította a nemrégiben elhunyt Kopp Mária orvos-pszichológus, de rendszeresen együttműködnek a Népesedési Kerekasztallal, és segítik a kormány családalapítást segíteni célzó programjait. Tavaly például mind az öt parlamenti párt aláírta egy, a gyerekvállalás támogatásáról szóló nyilatkozatukat. Jelmondatuk: „A cél, hogy megszülessenek a kívánt gyermekek”, ami arra utal, hogy míg szerintük a legtöbb fiatal 2-3 utódot szeretne, addig a valóságban egy nő átlagosan csak 1,2-1,3 gyermeket szül Magyarországon.

A szervezet a társkereső rendezése mellett küzd például azért, hogy a vállalatok szülés után visszavegyék a kismamákat, illetve csökkentett munkaidejű foglalkoztatást biztosítsanak számukra.  Olyan figyelemfelkeltő akciókkal is igyekeznek népszerűsíteni a gyerekvállalást, mint a csecsemőről csecsemőre szálló Vándorbölcső-díj, de honlapjukon megtaláljuk például az Apa-füzetet, amelyet kétszer 90 ezer példányban osztottak ki védőnőknek és a gyereket „váró” apáknak ad egyfajta kalauzt a gyereknevelés kezdeteiről.

Házisárkány vagy kertitörpe

Az első meglátogatott esemény egy pincéből kialakított budai teaházban zajlott: körbeállított székek, körülbelül nyolc-nyolc, ránézésre harmincasnak tűnő férfi és nő, közöttük moderátorként Ötvös Ágnes mentálhigiénés szakember, a teaház vezetője, valamint egy idősebb segítő férfi, aki állítása szerint máig minden nap talál valami újat a párjában. Valamennyire izgultam a dresscode miatt, ehhez képest kicsit meglepő módon a legtöbben sima utcai ruhában jöttek, egyvalaki a zokni-szandált is bevállalta. Teatöltés, kölcsönös bemutatkozás, egy feltűnően feszült hölgy ezen a ponton lelép, mondván, nem erre számított, a többiek viszont egyre inkább feloldódnak.

Három Királyfi, Három Királylány sajtótájékoztatója tavaly januárban
MTI / Kovács Attila

Ezt követően előkerül a fő téma: házisárkányok és kertitörpék, kinek mi jut erről az eszébe. Felmerül, hogy ezek szerint a nők erősebbek, mire Ötvös beismeri, talán tévedtek a cím megválasztásakor, holott „dragonok és törpillák” is léteznek.

Mindenki választ magának egy párt (a válogatás másodperceiben a legtöbben szégyenlősen, bizonytalanul keringenek), akivel kettesben megbeszélik a témát egy-két percben, és innentől ez is marad a happening legdirektebbül társkereső része. Ez után két csoportra oszlik a társaság, és kezdenek el ötleteket frizbizni hasonló témában („Mi az önbecsülés? Kell-e feladni belőle? Hogyan növelhető kölcsönösen?”). Papírra jegyzetelnek, amit aztán a legbátrabbak fel is olvasnak.

Később aztán fiúk-lányok előbb külön-külön, majd egymással szemben beszélhetik meg, milyen gesztusok növelik az önbecsülésük egy kapcsolatban. Árad az amerikai filmek pszichiáteres jeleneteire emlékeztető, közhelyekbe torkolló őszinteség, de itt a közhelyek célja éppen a közösségteremtés, a résztvevőknek láthatóan jó érzés, hogy megoszthatnak másokkal általánosságokat, amiket azok meg is értenek.

Egy fiatalember például egy ponton felhorkan, miért nem tudnak a nők őszinték lenni, miért nem tudják már az elején megmondani, ha nem érdekli őket például a túrázás, vele ellentétben. Haragja persze nem a jelen levő hölgyekhez szól, hiszen akik itt vannak, már eleve egy lépéssel előrébb vannak azáltal, hogy beállnak a Párbeszédre Kész Értelmes Emberek közé.

Az összejövetel végén Ötvös megkérdezi a nézőket, hogy mit szűrtek le a látottakból. „Jobban oda fogok figyelni a kapcsolataimban a nyitottságra és őszinteségre” – állapítja meg az egyik hölgy. „Még egyszer el fogom olvasni az A férfiak a Marsról, a nők a Vénuszról jöttek című könyvet” – így egy másik. A kívánt gyerekek végig szóba sem kerülnek, a legtöbben mintha tényleg nem párt keresni lennének itt, egyszerűen csak beszélgetni, és a szeánsz befejeztével sem párosával, hanem csoportosan vágnak neki a városnak.

„Egy vidéki városból jöttem, ahol semmi jó program nem volt, végre itt egy hely, ahol értelmes emberekkel beszélhetek értelmes dolgokról” – jegyzi meg az egyik nő, majd néhány frissen megismert társával együtt nekiindul a kora esti promenádnak.

Remélem, senkinek nem megy fel a vércukorszintje

A Momentán Társulat a társkereső sorozat visszatérő sztárja, rögtönzött színházjelenteik között honlapjuk szerint mostanában egyre több a párkapcsolatos-pszichológiai témájú, így tulajdonképpen adta is magát a három királyfis kollaboráció. Előadásukra meg is telt a társulat több mint száz férőhelyes Ó utcai székhelye, a közönség némileg elegánsabb, ám korosztályra hasonló volt, mint az előző teaházas alkalmon, és akadt köztük olyan is, aki ismerős volt onnan, létezik tehát a programsorozatnak törzsközönsége.

Táncosok és érdeklődők tavaly májusban
MTI / Koszticsák Szilárd

Molnár Leventéék lehengerelték, majd bizalmaskodva maguk mellé emelték a közönséget (én sajnos pont az az ember vagyok, akinek már a „Remélem, senkinek nem megy fel a vércukorszintje, ha tegeződnünk kell” bemutatkozástól ökölbe szorul a gyomra, de ez biztos csak az én hibám); tapasztalataim szerint a tőlük szokásosat hozták, csupán jelzésértékűen tolták el a koncepciót néhány helyen az ismerkedés irányába.

Az előadás előtt például mindenki felírhatott egy cetlire olyan mondatokat, amelyeket szívesen hallana párjától, amiből aztán a színészek jelenetet rögtönöztek. De olyan is volt, hogy egy általuk kiszemelt nőtől kérdezték meg a vele kapcsolatos legáltalánosabb információkat (pl. marketinggel foglalkozik, szereti a vizet, szereti az egyenlőséget egy kapcsolatban), amiből két egymással versengő férfi írt szerenádot, ami felfogható a kreatív „hódításra” ösztönzésként és a társkeresés paródiájaként is.

Az esemény elején a műsorvezető enyhén célzott rá, hogy mindenki üljön vele egy ellenkező nemű mellé, de ez nem sikerült mindenkinek, innentől tovább nem is forszírozták a témát, viszont aki akart, maradhatott tovább is, ahol már közvetlenebbül ismerkedhettek a színészek segítségével.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.