Budapesten már mindenféle filmet forgattak a kosztümös klasszikusoktól a posztapokaliptikus horrorokig. Egyre több hollywoodi produkció készül a magyar fővárosban, s ennek nem csak a kedvező adózás az oka. Hogyan szerelte le a magyar tinilányokat Robert Pattinson? Hol mulatta el vagyonát a Horthy-vezérkar a harmincas években? Hogyan tudott autóval áthajtani a Gozsdu-udvaron Brad Pitt? Filmtörténeti városi sétán vettünk részt.
Lassan Oscar-díjat érdemelne Budapest a filmes alakításaiért, hiszen játszotta már Párizst, Moszkvát, Berlint, és még Buenos Airest is. Fővárosunk népszerűsége elsősorban építészetének sokszínűségében rejlik – az egészen különböző korokat, hangulatokat megidéző épületek és a kiváló állapotú macskakövek miatt választják az amerikai filmesek. Másrészt vonzóvá teszik Magyarországot az olcsó forgatási költségek (a filmtörvény adta adókedvezmények) és az utóbbi időben megépült nagy filmstúdiók (például Etyek) is.
A Hosszulépés. Járunk? csoport „Hollywood Budapesten” című sétáján ezúttal filmes titkokat kutattunk a VI.-VII. kerület utcáin. „A bulinegyed adott volt, mert sok forgatási helyszínt lehet ide kötni. Ám több terület ezáltal ki is esett, mint például a budai Vár, ahol többek között az "Én, a kém" forgott – mondta Balázs Anna, a túravezető.
Sétánk első állomásán, a Nyugati pályaudvarnál felelevenítjük Szabó István „Napfény íze” című filmjének itt játszódó jeleneteit, és azt is megtudjuk, miért száll annyiszor vonatra a főszereplőt alakító Ralph Fiennes. "A filmekben használt pályaudvarklisé nagyon jól szemlélteti az idő múlását, az elindulással vagy érkezéssel jól lehet érzékeltetni, ha valami elkezdődik, vagy éppen véget ér" – magyarázta Balázs.
Drakulától Csernobilig
„A horrorfilmek alkotói is szívesen választanak kelet-európai helyszíneket, ugyanis nyugati szemmel van valami misztikus, sötét és gyanús régiónk atmoszférájában” – mesélte a túravezetőnk. Budapesten találtak rá például a "Underworld" vámpírkompatibilis helyszíneire is. A Len Wiseman által rendezett amerikai-angol-német-magyar horrortrilógia első részében egyébként Görög Zita is szerepet kapott.
Nagy megtiszteltetés érte hazánkat azzal, hogy az „Ideglelés Csernobilban” című radioaktív, zombis alkotáshoz a Kelenföldi hőerőműt, illetve a kiskunlacházi szovjet laktanyát választotta az első filmes, amerikai Bradley Parker. A kihalt laktanyát – a csernobili erőműhöz legközelebb eső – Pripjatyhoz hasonlóan olyan gyorsan evakuálták, hogy még a gyerekek biciklijét és játékmackóját is hátrahagyták a szovjet katonák.
A horror egyik ősatyja, a Drakula-filmekről elhíresült magyar származású Lugosi Béla sikere egészen Hollywoodig ért. A színész pedig később állítólag úgy próbált meg kitörni a vámpírkarakteréből, hogy szerepet vállalt a „Fehér Zombi” című filmben.
Madonna tanácsai
Az Oktogonhoz érve megtudtuk, hogy az „Evitát” is a környéken forgatták, de a vágások miatt a helyszínek nagy része felismerhetetlen. Egy városi legenda szerint a tér egyik házában készült a híres erkélyjelenetet, ahol Madonna a Golden Globe-díjas dalát is énekelte. Az Argentínában játszódó filmet eredetileg Buenos Airesben forgatták, de bizonyos részekre nem kaptak engedélyt, így végül budapesti helyszínekkel pótolták ki a filmet. A két város közötti hasonlóság – az egyébként Párizsra hajazó – szecessziós-eklektikus építészetük.
Madonna budapesti jelenléte egyébként még a politikusokat is lázba hozta. Fontos protokolleseménynek számított az énekesnő szórakoztatása, a feladat pedig Demszky Gáborra, az akkori főpolgármesterre hárult. Demszky feljegyzései szerint Madonna nem érezte magát jól Budapesten, a forgatások alatt állandóan esett az eső, és a Történeti Múzeum tárlatvezetése sem kötötte le. Állítólag azt is megkérdezte a főpolgármestertől, hogy miért nem költözteti át irodáját a koszos belvárosból a budai Vár egyik termébe, ahol a csodás panorámában gyönyörködhetne egész nap.
Operaház mint dublőr
Igazi aranybányára lelhetünk az Andrássy úton, ahol mostanában szinte minden héten forgatásba és világsztárokba botlani. Itt forgott pár éve a Nick Ormerod által rendezett „Bel Ami”, azaz "Szép fiú". Az 1800-as évek Párizsában játszódó filmhez szinte semmit sem kellett megváltoztatni az Andrássy úton azon kívül, hogy leragasztották a hirdetéseket és felszórták homokkal az utat. A főszereplő Robert Pattinson néhány magyar szót is megtanult, hogy csendre inthesse a kordon mögött álló, sikoltozó tiniket.
Az Andrássy út 40. adott egyébként otthont az első hazai mozinak, az úri népet azonban nem hatotta meg az újdonsült technikai csoda, ugyanis „vásári látványosságnak” tartották a mozgóképet, a színház pátoszához képest.
A Budapesti Operaház is nagyon népszerű filmhelyszín, többek között az egyedülálló, XIX. századot idéző kocsifelhajtója miatt. Alakította a bécsi Operaházat a Richard Burton főszereplésével készült Kékszakáll című filmben, a párizsi operát az Operaház fantomjában. Woody Allen pedig „Európa legszebb” operaházának kiáltotta ki, amikor itt forgatták 1975-ben az általa rendezett „Szerelem és halál” című filmet, amelyben a szentpétervári operaház helyére ugrott be az Andrássy úti épület.
Horthy szendvicsei
Utunkat a Nagymező utcában folytattuk – a Pesti Broadway-n a hollywoodi filmcsillagok kéznyomai helyett a magyar színházi hírességek lábnyomain taposhatunk. Itt elevenítjük fel a '70-es években készült, "Miss Arizona" című filmet. A magyar-olasz koprodukciót Sándor Pál rendezte, a főszerepet az olasz Marcello Mastroianni, illetve Hanna Schygulla alakította, de magyarok is játszanak a filmben, például Garas Dezső vagy Básti Juli.
Akkoriban hűlt helye volt a mulatónak, így jobb híján a szomszédos, rivális Moulin Rouge alakította a címadó szerepét. A mostani Mai Manó Ház területén állt egykor a hírhedt Arizona mulató, amelynek a zsidó származású Rozsnyai Sándor volt a tulajdonosa, akit a II. világháború alatt elhurcoltak. "A hely állítólag a Rozsonyi feleségéről, a gyönyörű szép Miciről kapta a nevét, akinek szeme és haja olyan volt, akár az Arizona tájai" – elevenítette fel a korabeli emlékeket Balázs Anna. A ’30-as években a prominens urak és politikusok egyik legkedveltebb helye volt, ironikus, de állítólag még Horthy vezérkara is megfordult itt. Mások ugyanis aligha tudták volna megfizetni az itt kapható 200 pengős szendvicseket, ami – a korbeli slágert ismerve – körülbelül egyhavi, átlagfizetésnek felelt meg.
Fővárosunk nem egyszer alakította Moszkvát is, a két város hasonlósága leginkább abban rejlik, hogy egyszerre vonulnak fel a klasszikus, illetve a szocialista építészeti elemei. A kívülről ódon és patinás New York-palota szocialista hangulatú lapszerkesztőségében forgatták, Arnold Schwarzenegger főszereplésével a „Vörös Zsaru” című filmet. Egy újságíró visszaemlékezése szerint, amikor először meglátta a Lenin-szobros, vörös csillagos díszletet, hirtelen megrémült a letűnt kor visszatérése láttán.
Egy öngyilkos sláger, a Kémjátszma és a WC-papír
Az egykori pesti gettó koros, omladozó házai, utcái pedig kitűnő helyszínnek bizonyulnak világháborús, holokauszt témájú, de még akciófilmek forgatására is. A romos bérházak közt játszódik a szerelmi-háromszöget feldolgozó "Szomorú vasárnap" című német-magyar koprodukció is. (Főszereplők: Marozsán Erika, Joachim Król, Stefano Diosi.) A filmet a "Szomorú vasárnap" című dal ihlette, a világslágerré avanzsált művet még angolra is lefordították, és hatására tömegek lettek öngyilkosok a ’30-as években. Úgy tűnik, a dal még a saját szerzőjét, Seres Rezsőt is hatalmába kerítette, aki a '60-as években, egy VII. kerületi bérházban vetett véget életének.
Ma már felismerhetetlen – a 10 éve forgatott – Kémjátszma üldözős jelenetében felbukkanó Gozsdu udvar. A főszereplő Brad Pitt ugyanis nem a mai puccos, vendéglőkkel teli sétányon, hanem lepukkant, romos árkádok alatt hajt át autójával. A klasszikussá vált – szintén több mint 10 éves – WC-papír-gurigás, áriázós Crepto-reklámban bezzeg teljesen jól kivehetőek a Madách tér házai.