Egyetemista vagy és januárban jön a vizsgák java? Vagy a nehezén már túl vagy, de fogy a lendület? Netán azt tervezted, hogy az ünnepek alatt sikerül félrevonulnod a római jog, az anatómia vagy a programozó matematika tankönyveddel, de a bejgli legyőzött? Patyi Máté, a hvg.hu humánökológia szakos szerzője vizsgára készülés helyett megoszt néhány tippet a túléléshez – amellett, hogy elárulja, mitől fél legjobban. Aki holnap folytatja a vizsgamaratont, annak kötelező!
Ne csapd be magad!
Alaptétel: kevesebbet és lassabban fogsz tanulni, mint ahogy eltervezted. Hiába hiszed, hogy megfelelő szórásban, optimális pihenőkkel vetted fel a vizsgáidat, menet közben kiderül: ez nincs így. Valószínűleg pont ez okozta az alapvetően téves bizakodásodat a vizsgaidőszak elején, hogy a következő félévben már nem lesz szükség nettó ötszáz forint óradíjas diákmunkára. Január elején már látod, hogy ebben is tévedtél.
Hét vizsgaidőszakkal és egy négyes középszintű matek érettségivel a hátam mögött idén megalkottam a vizsgára készülés képletét. Amiben N= a tanulásra eltervezett napok száma, K= a tantárgy kredit értéke és a T= a tanár szigorúsága 1-től 4-es skálán. Tudom egyelőre meglehetően kezdetlegesnek tűnik ez a formula, de úgy tűnik, a jövőben még lesz néhány állami félévem a képletet megfelelően súlyozni a korábbi évek tanulmányi átlagával és a motiváltságot döntően meghatározó tényezővel, a vizsgák sorrendjével.
Tartsd magad a tervhez, és kerüld a Neptunt!
Jobb ma egy kettes, mint holnap egy UV! Ha pedig mégse sikerül a vizsga, akkor legalább elkezdtél már készülni rá. Így sokkal könnyebb dolgod lesz az utóvizsgán. Ha rám hallgatsz, a Neptunra csak jegybeíráskor mész föl.
Sokan csúsznak el azon, hogy egy vészesen közelgő vizsga esetén a tanulás elkezdése helyett könnyelműen átjelentkeznek egy későbbi vizsgaidőpontra, ami felborítja az eltervezett vizsgaidőszakukat. Pedig még senki sem lett szorgalmasabb attól, hogy átjelentkezett egy későbbi vizsgaidőpontra.
Ami eddig elmaradt, maradjon is úgy!
„Ábrándozás az élet megrontója, Mely, kancsalúl, festett egekbe néz.” A vizsgaidőszak a pótcselekvések és a félbehagyott teendők újrakezdéséről szól. Hirtelen hónapok óta hanyagolt teendők elvégzésére érzel mindennél erősebb késztetést. Ha nem vigyázol, a családi film- és fénykép archívumot kezded évszám és esemény szerint kategorizálni, vagy újra nekiállsz a ’97-ben félbehagyott, ezer darabos Ravensburger tájkép puzzle-nek. Ilyenkor tűnik fel a szobában lévő kupi is, és azon kapod magad, hogy a port törlöd a szekrény tetején, persze, a stat1 tételek tanulása helyett.
Motiváció, és érezd a felelősséget!
A két nap alatt kétszázezres nézettséget elérő Szirmai Gergő motivációs videójából kiderül, mekkora éhség van a megfelelő motivációra! (Nemhiába kattintottál te is rá több tucatszor.) Ehhez annyit tudok hozzáfűzni, hogy kerüld a lagymatag vagy túlontúl nehéz zenéket és filmeket, melyek túlságosan elterelik a gondolataidat és demotiválnak. Próbáld meg elkerülni az agysejtfoglaló popszámokat, a Tomorrowland Fesztivál aftermovie-jait és a többórás remixeket. A három T (Tarantino, Tarkovszkij, Tornatore) életműve helyett pedig kivételesen nézz habkönnyű sportfilmeket.
Ne feledd: ha orvosnak tanulsz, az angol betegek, ha gépészmérnöknek, akkor az osztrák építési beruházók, ha informatikusnak, akkor az amerikai startupok miatt nem teheted meg, hogy felelőtlenül kihagysz egy olyat tételt, ami a későbbiekben kárt okozhat nekik!
Kezdj el tanulni… Most, azonnal!
Bár nyilván te is úgy tervezted, de nem csak óra egészkor lehet elkezdeni tanulni. Húzz váratlant, vedd elő a következő vizsga jegyzeteit, most, amikor az órádra nézel. Kezd el olvasni. Én például Márialigeti Károly tanár úr fémjelezte – A bioszféra anyagcseréje nevű három kredites tantárgytól félek a legjobban, és ez a félelem tetté is transzformálódik, mihelyt befejezem a mondatot. Már csak pontot kéne tenni