Élet+Stílus hvg.hu 2012. május. 08. 19:31

„Mi az ördög ez? Közeledik”

Johnny Depp kétszáz év magány után vámpírként találkozik családjával, Audrey Tautou ismét egy hányatott sorsú, magányos és furcsa lányt játszik, az egyik észak-afrikai falu asszonyai pedig azért küzdenek, hogy ne nekik kelljen a távoli forrástól hazahordani a friss vizet. Filmes ajánlók a hétre.

Éjsötét árnyék

„A nevem Barnabas Collins. Két évszázaddal ezelőtt létrehoztam Collinwoodot.”

Johnny Depp és Helena Bonham Carter lassan összeköltözhetne - már persze, ha Tim Burton, aki civilben Helena férje, elnézné -, mert úgy tűnik, hogy nem létezik Burton-mozi nélkülük. A különc szerepek királya, exollókezű Depp és a Majmok bolygójának Arija legutóbb az Alice csodaországban című Burton-adaptációban játszott együtt. Előtte a Sweeney Todd - A Fleet Street démoni borbélyában és A halott menyasszonyban borzolták az idegeket, és persze ott volt a Charlie és a csokigyár is. Depp, akinek ez a nyolcadik filmje a rendezővel, ezúttal egy kétszáz éve elátkozott vámpírt alakít: Barnabas Collins1972-ben találkozik a családjával. Az együttélés nem megy zökkenőmentesen, de amikor feltűnik a Barnabást elátkozó dühödt boszorkány, akinek szerelmét a vámpír ezúttal sem kívánja viszononozni, az egész Collins-klán életveszélybe kerül. „Mi az ördög ez? Közeledik” - hangzik el a filmben, ahol a misztikus lények és az emberek különleges világban élnek együtt.

AP / Warner Bros / Peter Mountain

A Twilight-sagával kirobbant vámpírláz már egy ideje elült, Burton mégsem találta divatjamúltnak a drakulás alapsztorit. Nem véletlen, ugyanis ahogy Depp és a filmben szintén szerepő Michelle Pfeiffer, ő is nagy rajongója az eredeti Dark Shadowsnak, ami tévésorozatként 1966-tól 1971-ig futott. (A most készülő Abraham Lincoln, a vámpírvadász című film producere is Burton.) Az IMDb a filmről szóló érdekességek között említi, hogy amikor Pfeiffer meghallotta, hogy Burton az újabb fimes adaptáción dolgozik, felhívta, hogy szerepet kérjen. Depp is komolyan vette a munkát: a felkészülés során vad fogyókúrába kezdett, sok zöld teát és alacsony cukortartalmú gyümölcsöt fogyasztva. (Bemutató: május 10.)

Rendező: Tim Burton

Főszereplők: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Michelle Pfeiffer, Eva Green, Jonny Lee Miller

Nathalie második élete

„Kicsit ugyan megszállott, és hiperaktív. A férje három éve halt meg.”

Ha egy romantikus francia vígjátéknak Audrey Tautou a főszereplője, szinte biztos, hogy esendő, bájos lányt alakít, aki furcsa, sajátos élethelyzetben találja magát, vagy épp kitörni készül abból. Ehhez jön a sutaság, egy kis bénázás, és olykor a „nem teljesen százas”-beütés.

Volt már szerelemre és társra vágyó, kerti törpéket utaztató fruska az Amélie csodálatos életében, szerelmes levelekkel machináló, álmokat kergető fodrászlány a Mosás, vágás, ámításban, most pedig fiatal özvegy, aki a dél-amerikai szappanoperákból ismert Ugly Betty-karakter (Magyarországon Betty, a csúnya lány címen futott a cég bányaréméről szóló sorozat) férfi reinkarnációjával, a szerencsétlen, ronda és igénytelenül öltöző kollégával ül fel az érzelmi hullámvasútra. A végkifejlet nem kétséges, csak bonyolult, mert ahogy a filmben is - viccesen - elhangzik, „Nathalie egy Yoko Ono. Képes lenne a legnagyobb cégeket is szétrobbantani”. Hogy a Tautou-féle báj kinek jön be, ízlés dolga, a Nathalie második élete mindenesetre könnyed, szórakoztató film. Nagy meglepetéseket nem tartogat, de nem is ez a célja. (Bemutató: május 10.)

Rendező: David Foenkinos, Stéphane Foenkinos

Főszereplők: Audrey Tautou, François Damiens, Bruno Todeschini, Mélanie Bernier

IMDb-értékelés: 6,5/ 10

Asszonyok kútja

„Nassim? Hogy vagy? Nincs vétel. Átkozott szamár.”

Hogyan tudják elérni egy észak-afrikai falu asszonyai, hogy a hagyományt megtörve ne ők, hanem a férfiak végezzék a komoly fizikai megterhelést jelentő vízhordást? Radu Mihaileanu drámájában a tanult fiatal nő, Leila úgy dönt: eljött az ideje, hogy a falutól távoli forrástól a sivatagban bandukolva ne a nők szállítsák az életet jelentő folyadékot, ezért kitalálja, hogy az asszonyok hirdessenek sztrájkot. A férfiak igyekeznek letörni a lázadókat, akik azzal tartják sakkban őket, hogy nem hajlandók házaséletet élni velük. A belga-francia-olasz film akut - a közel-keleti és afrikai országokban jelen levő - társadalmi kérdésekkel foglalkozik.

Miért ér kevesebbet egy nő? Ki lehet-e törni a férfiközpontú társadalomból? Elég-e az akarat, a kitartás és az összefogás ahhoz, hogy a majdhogynem kőbe vésett szabályokat újraírják, és a nők lassan egyenrangúak legyenek a férfiakkal? A vízhordás kérdése csak egy apró lépés a részleges emancipáció felé. (Bemutató: május 10.)

Rendező: Radu Mihailean

Főszereplők: Hafsia Herzi, Leïla Bekhti, Biyouna

IMDb-értékelés: 6,9/ 10

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?