Élet+Stílus Haulitus Anikó 2012. március. 08. 10:40

Így készül a jó sajttorta - recept

Manapság, amikor dohányfagylalttal, szarvasgombás mézes desszerttel, vagy éppen mangalicatöpörtyűs csokoládéval és ehhez hasonlókkal találkozunk, a legkevesebb, hogy sajtból van a torta. Sőt, a cukrászdák, kávézók, bisztrók kínálatából nem is hiányozhat, a világ szinte minden táján ott kínálja magát.

Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy nem annyira sajtról, mint inkább sajtkrémről, esetleg túróféléről van szó. Ha tippelni kéne, bizonyára azt gondolnánk, nem is oly régóta élvezhetjük ezt a krémes finomságot, ám a sajttortának egészen komoly múltja van. A feljegyzések szerint már az ókori görögök is készítettek a mai sajttortához hasonló édességet, majd tőlük átvették a rómaiak, innen pedig egyenes út vezetett az európai műhelyekbe. A 19. században a bevándorlók révén meghódította az Újvilágot is, sőt mindmáig az egyik legismertebb, legnépszerűbb a New York cheesecake, azaz sajttorta.

Haulitus Anikó

Miért is ne vállalkozhatnánk otthon is az elkészítésére? Kezdők is bátran belefoghatnak. Elrontani szinte lehetetlen, ha néhány apróságra figyelünk. Alapvetően a sajttorta krémsajtból, ricottából (túró, friss sajt/vagy mascarponéból készül – attól függően, hogy hol készül a mű). Az olasz „mamma” természetesen mascarponéból készíti, a franciák krémsajtból, a németek túróból, a görögök pedig a mizithra nevű tejtermékből, ami kecske- vagy juhtej alapú. Az amerikai sajttorta krémjét tejszínnel, tojássárgájával gazdagítják, az angolok és a franciák egy kis zselatint is adnak a krémhez, amitől nemcsak lágyabb, de tovább eltartható lesz (bár ez utóbbira egy finoman elkészített sajttortánál semmi szükség).

A sajttorta vékony tészta alapon áll, ami lehet sült omlós tészta, de darált kekszből és vajból készült, sütés nélküli tészta is. A sajttorta ízesítésének tulajdonképpen csak a fantázia szabhat határt. Nyáron isteni különböző idénygyümölcsökkel, máskor mandulával, mogyoróval, de adhatunk hozzá csokoládét, kókuszreszeléket, rafinálhatjuk likőrökkel, nyakon önthetjük kávéval, frissíthetjük egy kis citromos, zöldfűszeres, vagy akár, ahogy a keletiek, zöldteás ízesítéssel. A sajttortának természetesen akad sós változata is, kéksajttal, parmezánnal, őrölt borssal, zöld fűszerekkel, citromlével ízesítve. Így ha elsajátítjuk az alap torta készítésének fortélyait, akkor sokféle süteménnyel lephetjük majd szeretteinket, vendégeinket. S megesküdhetünk rá, hogy a mi sajttortánk a legfinomabb.

Tippek és trükkök

A sajttorta készítésénél az egyik leggyakoribb szépséghiba, hogy a teteje repedezett lesz. Ennek három oka lehet. Az egyik, ha a torta krémjét gyorsan verjük fel, így túl sok levegő kerül bele. Vigyázzunk arra, hogy a sajttorta alapot mindig alacsony fordulatszámon, lassan keverjük ki, a cél csak az, hogy egynemű, homogén, krémes állagot kapjunk.

A másik oka a repedéseknek, a sajttorta túlsütése, ami viszonylag gyakran előfordul. Ugyanis a legtöbb háziasszony arra gondol, akkor jó a torta, ha a teteje enyhén megpirul – ez a sajttorta esetében nem igaz! Elég, ha a tészta megkeményedik, a sajtkrém pedig a szélén már szilárd, de a közepén még kicsit nedvesnek, nyersnek látszik. Ha óvatosan megmozgatjuk a formát, lehet, még kicsit kocsonyásan mozog is. A sajttortának ekkor lesz tökéletes állaga. Így bátran zárjuk el a sütőt, ha eléri ezt az állapotot. Viszont ne vegyük ki rögtön, hanem hagyjuk nyitott sütőajtó mellett kicsit hűlni. Amíg hűl, megszilárdul, a tészta puha lesz a nedves krémtől, és biztosan nem fog megrepedezni a torta teteje. A harmadik ok, ha nem zsíroztuk ki alaposan a tortaformát. Ilyenkor, ha leválasztjuk a kapcsos kerek formát, odaragad a torta, és megrepedhet. tehát, ne sajnáljuk a vajat a kikenéshez.

A sajttorta nagyon jól bírja a mélyhűtést is, akár hónapokig eláll. A fagyasztásra szánt tortát mindig hűtsük ki, vegyük ki a formából, tegyük egy nagy tálcára, majd fedetlenül rakjuk a mélyhűtőbe. Ha már megfagyott, akkor csomagoljuk be alufóliába, folpackba, vagy tegyük be egy dobozba. Tálalás előtt csomagoljuk ki, és egy éjszakára tegyük át a sima hűtőbe, hogy szép lassan engedjen fel. Másnap már szeletelhető.

Recept

New York sajttorta

  • 25 dkg darált keksz
  • 10 dkg vaj + vaj a forma kikenéséhez
  • 65 dkg natúr tejszínes krémsajt (például Philadelphia)
  • 15 dkg cukor
  • 3 tojás
  • 1,5 evőkanál finomliszt,
  • 1 rúd vanília kikapart magja, vagy 2 evőkanál vanília esszencia
  • 1 citrom reszelt héja
  • 1 dl tejföl.

A sütőt előmelegítjük 170 fokra. Először elkészítjük a torta tésztáját. Ehhez a vajat felmelegítjük, kicsit visszahűtjük és összekeverjük a darált keksszel. Egy 24 cm-es kerek tortaformát kikenünk vajjal és az aljába nyomkodjuk a vajas-kekszes tésztát. Betesszük a sütőbe és 5 perc alatt aranysárgára sütjük.

Alacsony fordulatszámon elektromos mixerrel keverjük simára a sajtkrémet a cukorral, a tejföllel és a liszttel. Adjuk hozzá a reszelt citromhéjat, a vaníliát, majd egyenként a tojásokat is. Amikor már az összes hozzávaló benne van, még kicsit keverünk rajta. Ha kihűlt a tortalap, akkor öntsük, egyengessük rá a sajtkrémet, Az előmelegített sütőben 160 fokra visszavéve a hőmérsékletet körülbelül 50 percig sütjük. Akkor jó, ha a széle már megszilárdult, a közepe még kocsonyás, nedves. Zárjuk el a sütőt, és nyitott sütőajtó mellett várjuk meg, amíg kihűl, csak utána vegyük ki. A kihűlt tortát egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap szeleteljük. Adhatunk hozzá epres vagy áfonyás öntetet.

Tripla csokis sajttorta sütés nélkül

Aréna 2000

Tészta:

  • 20 dkg darált kakaós keksz
  • 10 dkg olvasztott vaj.

Krém:

  • 90 dkg mascarpone
  • 20 dkg fehér csokoládé
  • 20 dkg étcsokoládé
  • 20 dkg étcsokoládé
  • 3 dl tejszín
  • 18 g zselatin (agar-agar)
  • 3 evőkanál kókuszreszelék, finomra darálva.

A darált kekszet összekeverjük az olvasztott vajjal, és egyenletesen egy tortaforma aljába nyomkodjuk.

A krémhez a mascarponét, a zselírozó anyagot és a habbá vert tejszínt három egyenlő részre osztjuk be. Először gőzfürdő felett felolvasztjuk a fehér csokoládét. 30 dkg mascarponét és a tejszínhab harmadát, valamint a felolvasztott csokoládét 6 mg felolvasztott zselatinnal simára keverünk, hozzáadjuk a finomra őrölt kókuszreszeléket. Ezt a műveletet megismételjük az étcsokoládéval és a tejcsokoládéval is, persze kókuszreszelék nélkül, hiszen a teljes mennyiség a fehér csokoládéhoz ment. A tésztára rétegezzük a háromféle mascarponés, tejszínes csokoládékrémet. Fogyasztás előtt egy éjszakára a hűtőben hagyjuk pihenni. Tálaláskor a tetejét csokoládéforgáccsal díszítjük.

(Ez a torta különösen alkalmas a fagyasztásra.)

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.