Élet+Stílus travelline.hu 2009. január. 08. 09:16

Egzotikus kalandok kockázat nélkül

Egzotikum – erről a szóról sok utazónak rögtön a pálmafák, a soha nem látott gyömölcsök, a fehér homok és az átlátszó...

Hotel Saint Alexis

Egzotikum – erről a szóról sok utazónak rögtön a pálmafák, a soha nem látott gyömölcsök, a fehér homok és az átlátszó tenger jut az eszébe. A kevésbé szerencséseknek viszont az ételmérgezés, a bomba merényletek, a kompbalesetek és a cunami. Valóban sok félelmetes lehetőség riaszthatja el az egzotikus utaktól a vásárlókat, pedig vannak tökéletesen biztonságos helyszínek is. A Francia Idegenforgalmi Hivatal (Maison de France) most külön kampányban népszerűsíti a tengerentúli francia területeket és annyira elbűvölőnek találtuk szigeteiket, hogy úgy éreztük, muszáj bemutatnunk olvasóinknak is ezeket a csodálatos helyeket.

Sorozatunk első szereplője Réunion, a Madagaszkártól nem messze található, földtani értelemben rendkívül fiatal sziget. Réunion, bár nem mondható nagyon ismertnek, mégis népszerű úticél egyedülálló adottságai miatt, egyre több magyar utazik ide, pedig egyelőre nem sok iroda foglalkozik a szigettel. De némi utánajárással, összefogással egyénileg is megoldható és még a pénztárcánk sem ürül ki teljesen.

Maison de la France

Az egzotikus helyszínek egy része kínál kifejezetten kulturális, történelmi látnivalókat, mások kizárólag természeti adottságaikkal bűvölik el a turistákat. Réunion is inkább egészen különleges természeti szépségei miatt vonzza az utazókat, de ebben a témában viszont szinte egyedülálló a kínálata, különös tekintettel a kis területen összpontosuló varázslatos sokszínűségre. Ott van ugye a tenger, strandokkal, korallszigetekkel, ahogy kell, természetesen búvárkodni is lehet, mégpedig remekül, mivel a védett öblökben igen gazdag a víz alatti élet.

A szárazföld azonban erős versenytársa ebben az esetben az óceánnak és a fürdésnek, annyi csodálatos élményt kínál. Az egyik legnagyobb látványosság a Piton de la Fournaise nevű, 2632 méter magas hegy, amely egy ma is működő vulkánt rejt a mélyében. Szerencsére a tűzhányó igazodik a sziget méreteihez és a turizmushoz, úgyhogy nem  mondható különösebben veszélyesnek, persze testközelben azért érdemes óvatosan bánni vele. A széles kráter körül ugyanis gyalogtúrákat is tehetünk, de mindenképpen érdemes követni a felfestett útvonalat, hogy biztonságban legyünk. A gyaloglásnak egyébként is fontos szerep jut Réunion felfedezése során, hiszen a háborítatlan hegyek és völgyek, a lélegzetelállító vízesések jelentős része csak két lábon közelíthető meg. 

Maison de la France

A másik legfontosabb a tapasztaltabb utazók ajánlásai alapján az autóbérlés, mert csak így tudjuk bejárni a sziget egészét. Mivel Réunion nem mondható túlságosan közeli úticélnak, ezért érdemes egy vagy akár két hetet is rászánni azoknak, akik az aktívabb nyaralás hívei, mert ennyi idő alatt nagyobb eséllyel végigjárhatóak a szebbnél-szebb látnivalók. Sokan csak átugranak a szomszédos Madagaszkárról néhány napra, aztán megfogadják, hogy mindenképpen visszamennek, mert ilyen rövid idő alatt legfeljebb csak ízelítőt kaphatnak a szépségekből.

Réunion lakosságának összetétele igen változatos, de mivel itt mindenki “bevándorló”, hiszen nincsenek őslakosok, valahogy az egymás iránti tolerancia is magasabb, mint máshol. Nincsenek vallási és más ellentétek, az emberek közösen ünneplik meg minden évben szeptember 20-át, azt a napot, amikor 1848-ban eltörölték a szigeten a rabszolgaságot. Az emberek nagy része katolikusnak vallja magát, a muszlimok aránya mindössze 10 százalék. A sziget 50 km széles és 70 km hosszú, a legnagyobb település Saint-Denis, ami ebből kifolyólag időnként kifejezetten zsúfolt is, úgyhogy érdemes elkerülni, mert Budapestet idéző dugókba keveredhetünk. 

[[ Oldaltörés: Minden, amit tudni kell Réunion szigetéről ]]

 

Creative Commons

Mivel a sziget Franciaország része, ezért a fizetőeszköz az euró és tulajdonképpen hiába utazunk olyan messzire, el sem hagyjuk az EU területét. A francia mellett a kreol nyelvet használják még, érdemes egy kis francia szótárt is elvinni az útra, mert előfordulhatnak olyan részei a szigetnek, ahol senki nem beszél angolul. A nyelvtudás hiányát viszont forró vendégszeretettel és óriási segítőkészséggel kompenzálják a legkisebb faluban is, úgyhogy biztosan nem téved el senki, inkább elkísérik a helybéliek, ha nem tudják elmagyarázni az utat. A sziget egyik fő gyümölcse a lichi, melyet akár az útmenti fákról szedhetünk és fogyaszthatunk ott helyben, de megterem a vanília is. Réunion konyháját az élénk színek, íllatos fűszerek, karakteres ízek teszik emlékezetessé.

A szigeten két évszak van, a májustól októberig tartó száraz, hűvös, amikor a hőmérséklet a tenger mellett 25 fok körül marad, a hegyekben viszont csak 12 fokig megy fel a hőmérő. Az esős, meleg évszakban, novembertől májusig, amit nyárnak is nevezhetünk, a partokon 30 fok van, de a magasan fekvő területeken ilyenkor is csak 19 fokra melegszik a levegő. A csapadék rendszeres és bőséges, ezt figyelembe is kell venni a túrák megtervezésénél. Érdemes nagyon korán kelni, mert ezzel lehet a legtöbbet kihozni a nyaralásból, hiszen a keleti területeken sokszor 10 órára már felhők telepednek a hegyekre, amelyek akár estig is elrejthetik az egész tájat. Délutánra érdemes olyan programot tervezni, amely a sziget kevésbé csapadékos területeire koncentrál.

Hotel Saint Alexis

Réunion természetesen számos csodás szállodával rendelkezik, egyes szervezők kifejezetten azt ajánlják, hogy látogassuk körbe valamelyik szállodalánc intézményeit, foglaljunk több helyen pár éjszakát, hogy minél kevesebbet kelljen autóznunk napközben. Réunion legszebb szállodája igen erős versenyben, valószínűleg a Saint Alexis Hotel Saint Gilles les Bains-ben, amelyet arról a hajóról neveztek el, mely először fedezte fel a szigetet. A hotel nem csak hogy az egyik legszebb partszakaszon található, de egyedülálló módon a földszinten szinte az egész épületet körbeérő úszómedence található. A számos hírességet és politikust is ügyfelei között tudható butikszálloda mérete miatt kevés vendéget fogad, de azok egészen biztosan életreszóló élményekkel távoznak. Nyilván kevesen engedhetik meg maguknak, hiszen a legkevésbé sem nevezhető olcsónak, de ha már arra járunk, legalább egy kávéra vagy sörre érdemes betérni, annyira gyönyörű és otthonos hely. Egyébként állításuk szerint rendszeresen vannak magyar vendégeik, de örülnének, ha még többen választanák őket.

www.travelpod.com

Akik nem szánnak sok pénzt a szállásra, azok is megtalálják a maguk lehetőségét, a rengeteg kisebb hotel és panzió között. St. Denis persze drágább, de már ott is lehetséges 50 euró alatt is szobát találni, a kisebb helyeken pedig még olcsóbb egy éjszaka. Érdemes kipróbálni a falusi vendégházakat is, ahol családias környezetben házikosztot ehetünk, miközben megpihenünk valamelyik túránk közben egy éjszakára.

Réunionra leginkább az Air France-szal érdemes utazni, így Budapestről közvetlenül a szigetre repülhetünk. Szezontól függően adóval együtt 310 ezer forinttól vehetünk egyéni jegyet, az utazási irodák ennél természetesen jóval kedvezőbb árakat kínálhatnak. Viszont ha mi magunk össze tudunk szervezni egy legalább 10 fős csoportot, akkor máris jelentős kedvezményt vehetünk igénybe közösen.

 

-KM-

A cikk elkészítésében segítséget nyújtott a Francia Turisztikai Iroda, azaz a Maison de la France és igénybe vettük a témával foglalkozó blogok és utazási irodák honlapjának tartalmát is, melyeknek elérhetőségét a kapcsolódó linkek között megtalálhatják.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?