2009. május. 12. 14:43 Utolsó frissítés: 2024. április. 03. 10:38 Egyéb

Elindították Magyarország legnagyobb teljesítményű hőszivattyúját a Pannon új irodaházában (x)

Bekapcsolták Magyarország legnagyobb, hőszivattyúra alapozott hűtés-fűtési rendszerét a Pannon új, törökbálinti irodaházában, a Pannon Házban. A világviszonylatban is kiemelkedően korszerű, környezetbarát hőnyerő rendszer egyben Európa hetedik legnagyobb ilyen jellegű projektje.


A hőszivattyús hűtés-fűtési rendszert újságírók jelenlétében Anders Jensen, a Pannon vezérigazgatója kapcsolta be az épület gépházában. „A norvég Telenor Csoport tagjaként a Pannon elkötelezett a környezetvédelem és az ehhez kapcsolódó innovatív megoldások iránt, hiszen ezek segítik a fenntartható fejlődést, valamint hozzájárulnak a vállalati növekedéshez is. Fontosnak tartjuk, hogy a munkánkat úgy végezzük, üzleti sikereinket úgy érjük el, hogy közben a környezetünket tiszteletben tartjuk. A Pannon az egyik leginkább környezettudatos vállalat Magyarországon. Vállalta, hogy 2011-ig 24 százalékkal csökkenti éves szén-dioxid kibocsátását ” – mondta el a vezérigazgató. „Új irodaházunk hőszivattyús rendszerének éppen az a lényege, hogy egy megújuló energiaforrást, a föld hőjét használja fel. Ez a rendszer emellett hosszú távon költséghatékony is: szakértőink számításai szerint 8-10 éven belül száz százalékosan megtérül a befektetés, mindez jóval környezetkímélőbb módon, mint a hagyományos klímatechnológiákkal.”

A rendszer kialakítása során 180 darab hőszondát fúrtak le száz méter mélyre a földbe. A szondák nyerik ki a földből a 15 fokos földhőt, amelyet három hőszivattyú segítségével nyáron hűtésre, télen fűtésre használnak fel. A Pannon Ház belső tereinek klímáját a mennyezeten futó (álmennyezettel fedett) csőrendszerben keringő vízzel lehet majd szabályozni.

A törökbálinti Pannon Ház nemcsak az ország egyik „legzöldebb irodaháza” lesz, hanem a Pannon környezettudatosságának és innovatív vállalati munkakultúrájának, új munkastílusának (New Way of Working) szimbóluma is. Az épület szinte összeolvad a természettel: az Égett-völgyben található 8 hektáros telek területének mindössze 7,55 százalékát foglalja el a megengedett 30 százalék helyett.

A beltéri klíma hőszivattyús rendszere Európában is ritkaság, eddig szinte csak Norvégiában és Svédországban alkalmazták. Az épületben a használati melegvizet 168 négyzetméternyi napkollektorral állítják elő. A hulladékot szelektíven gyűjtik. Az irodákban a lehető legkevesebb papírt használják fel, és az irodai munka során 100%-ban újrahasznosított papírra nyomtatnak. A Pannon Ház jóval több, mint egy irodaépület: a benne dolgozó emberek interaktivitását és alkotó munkáját segítő mozgalmas, természet-közeli, kreatív közeg. A tágas közösségi terekben a dolgozók a legkorszerűbb technológiákat használják majd, melyek az interakciót szinte bárhonnan (akár otthonról is) lehetővé teszik.

A Pannonhoz kapcsolódó egyéb hírekkel kapcsolatban itt tájékozódhat.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.