2009. április. 21. 15:38 Utolsó frissítés: 2009. április. 22. 13:57 Egyéb

Mobilozz a széllel! (x)

Az ország első szélgenerátorral működtetett bázisállomását helyezte üzembe a Pannon a közelmúltban. A Nógrád megyei Kállón egész évben megfelelőek a szélviszonyok, így a generátor az állomás energia-felhasználásának mintegy felét képes biztosítani.


Kállón az átlagos szélsebesség 5-6 m/s (18 km/h), ami kedvező feltételeket jelent a toronyra felszerelt szélgenerátor működésének. A berendezés évente kb. 5000 kWh energiát termel, így az éves fogyasztás mintegy felét fedezi.

„Minden évben jelentős összegeket költünk arra, hogy a tevékenységünk során ne csak az irodai munkában, hanem a távközlési technológiában is megtaláljuk a fenntartható, környezetbarát megoldásokat – mondta el Dr. Drozdy Győző, a Pannon vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese. – Az ország első szélgenerátoros bázisállomásának felállítása jól illeszkedik fenntarthatósági stratégiánkba, melynek a megújuló energiaforrások használata éppúgy része, mint az épülő új irodaházunkban alkalmazott környezetbarát technológiák.”

A Pannon 2000-ben alkalmazta először az ún. szabadlevegős (free cooling) megoldást az adóhelyiség hűtésére, mellyel jelentősen csökkentette a környezeti terhelést. A Pannon odafigyel arra is, hogy mindenhol a terület sajátosságainak megfelelő megújuló energiát használjon: 2008 augusztusában Baracskán üzembe helyezte első, napelemmel felszerelt bázisállomását.

A Pannon azt vállalta, hogy 2011-ig 24 százalékkal csökkenti éves szén-dioxid kibocsátását. Mivel a teljes kibocsátás 75 százaléka a hálózati energiafogyasztásból származik, a szélgenerátorral és napelemmel felszerelt adótornyok létesítése, és a megújuló energiaforrások felhasználásának növelése fontos lépés a vállalás teljesítése felé.

A Pannon környezet iránti elkötelezettségéről bővebb információ itt található.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.