83 millió éves álskorpiót fedeztek fel Magyarországon egy borostyánba zárva
Igazán különleges leletet fedeztek fel egy ajkait nevű borostyántípusban, melynek kielemzése is igen összetett, nemzetközi feladat volt.
Igazán különleges leletet fedeztek fel egy ajkait nevű borostyántípusban, melynek kielemzése is igen összetett, nemzetközi feladat volt.
Az ELTE Őslénytani Tanszék munkatársai által vezetett nemzetközi kutatócsoport 2019 óta folytat ásatásokat az erdélyi Valiora nevű település közelében. Az azóta feltárt leletegyüttesük számos, a kréta időszak legvégén élt növényevő gerinces állattól származó csontot tartalmaz, melyek tudományos feldolgozása még jelenleg is zajlik.
Magyar kutatók által felfedezett és tanulmányozott 180 millió évvel ezelőtt élt őskrokodil maradványairól szóló tudományos kutatás eredményeit publikálták a szakértők a PeerJ tudományos szaklapban csütörtökön.
Borostyánkőben fennmaradt dinó-DNS? Tollak helyett pikkelyekkel borított őslények? Egymással "beszélgető" velociraptorok? A Jurassic Park-filmek rengeteg tudományos kérdést felvetnek – ezeket tettük most fel a Magyar Dinoszaurusz-kutató Expedíció két tagjának, akik azt is elárulták, mi lehet az egyetlen út ahhoz, hogy valaha dinoszaurusznak kinéző élőlényeket láthassunk.
Dinoszauruszok, repülőhüllők, kerek őshalak maradványai kerültek elő egyebek között az idei, tizenegyedik ásatási szezonban a 85 millió éves iharkúti lelőhelyről, amelyet Ősi Attila paleontológus fedezett fel 2000-ben.
Harmincféle gerinces, köztük hat dinoszauruszfaj maradványai kerültek elő az elmúlt tíz évben a Bakonyból, amelynek egyedülálló élővilága volt a kréta időszak végén - mondta az Ősi Attila paleontológus az új ásatási szezon kapcsán.
Tizenhatan nyertek ötéves tudományos kutató-csoportvezetői megbízásokat a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) támogatásából. A győztesek egy része külföldről tér haza, hogy itthon érjen el újabb tudományos eredményeket.