Egyre kevesebbet szexelnek a japán fiatalok, pedig ráférne a demográfiájukra
Szakértők szerint a visszaesés mögött elsősorban a koronavírus-járvány alatti iskolabezárások állhatnak.
Szakértők szerint a visszaesés mögött elsősorban a koronavírus-járvány alatti iskolabezárások állhatnak.
A japán népesség egyre idősebb lesz, ez látszik a 65, illetve 80 év felettiek arányának növekedéséből. A trend globális, minden kontinensen szembe kell nézni azzal, hogy drámai gazdasági és társadalmi változásokat idézhet elő.
Öregedő társadalom, kevesebb járulékfizető, több eltartott. Ahhoz, hogy a nyugdíjak értéke megmaradjon, egyre tovább kell majd dolgozni Európa-szerte. Németországban, ahol most állnak át a 67 éves nyugdíjkorhatárra, már arról beszélnek, hogy csak hetvenévesen mehessenek nyugdíjba a munkavállalók. A Deutsche Welle megvizsgálta, mennyire jövőbe mutató ez a koncepció.
Ma már mindenki tudja, hogy ha csak megközelítőleg is tartani akarja az életszínvonalát nyugdíjas korában, jó előre el kell kezdenie félretennie, mégis nagyon kevesen tudnak vagy képesek valamilyen megtakarítási formához csatlakozni. Pedig az állam is támogatja ezt. A Szülősors sorozatunk 3. része.
Először készült nagyszabású felmérés az 50 év feletti magyar lakosság látásáról. Tavaly 90 ezer beteget operáltak meg szürke hályoggal, ám demográfiai okokból hamarosan évi 120-130 ezer műtétre lesz szükség.
Egyfelől az egészségügyi ellátás sikerének bizonyítéka, hogy több iparosodott országban átlépi a várható élettartam a lélektani határt, a 90 évet, másfelől viszont a csökkenő születésszámokkal párba állítva aggasztó trend rajzolódik ki.
Óriási demográfiai változás előtt áll a világ: 2020-ra a 65 év feletti emberek száma meghaladja majd az 5 évesnél fiatalabb gyerekekét – most először az emberiség történetében.
Balog Zoltán miniszter kiterjesztené a családi adókedvezmény mértékét a jelenlegi duplájára 2019-ig. Örül az ingyenes gyermekétkeztetés kiterjesztésének – bár ennek kritikájával nem foglalkozott –, valamint annak az ötvenezer roma családnak, akiket bevezettek a közmunkába. A legfontosabb célként a minél több gyermek születését jelölte meg, ennek gazdaságpolitikai vonatkozásáról és eszközeiről beszélt egy budapesti demográfiai konferencián.
Hiába a fesztiválok vagy a szórakozási lehetőségek, a gazdaság és az ifjúságpolitika másképp muzsikál. Egy francia ifjúságkutató intézet megvizsgálta, hogy mely országok folytatják a leginkább fiatalbarát politikát, azaz hol tud a 15-29 éves korosztály a legjobban érvényesülni, hol érhetik el legnagyobb támogatás és szabadság mellett álmaikat. Norvégia, Ausztrália és Kanada utcahosszal előz, Magyarország az EU egyik legrosszabb állama a fiatalok szempontjából.
Átlagéletkor alapján színezték ki Európa országait a Mapsontheweb mikroblogon közzétett térképen. Európa legöregebb országa Monaco, ahol 50 évnél nagyobb az átlagéletkor, a legfiatalabb átlagembereket pedig Európa legfiatalabb országában, illetve Albániában találjuk. Magyarország 41-44 éves átlagéletkorral a középmezőnyben van.
A férfiak közül is minden második megéri a 80. születésnapját Németországban, ahol manapság ötször annyi százéves él, mint 30 évvel ezelőtt.
A világnak fel kell készülnie az öregedő társadalmak okozta kihívásokra, különösen a fejlődő államoknak kell ezen a területen tenniük az ügy érdekében - mutat rá az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) friss tanulmánya.