Úgy összezsugorodott az ózonlyuk, hogy megdőlt egy ötéves rekordja – videó
A NASA tudósai szerint bizakodásra ad okot, hogy zsugorodik az ózonlyuk mérete. A teljes regenerálódás azonban még évtizedekbe telik.
A NASA tudósai szerint bizakodásra ad okot, hogy zsugorodik az ózonlyuk mérete. A teljes regenerálódás azonban még évtizedekbe telik.
Amerikai kutatók szerint amikor egy műhold visszatér a Föld légkörébe, hogy ott elégve fejezze be pályafutását, olyan részecskéket hagy maga után, amelyek roncsolják az ózonréteget.
Akár az ózonrétegben is kárt okozhatnak a légkörbe visszalépő, és ott elégő műholdakból származó fémrészecskék egy új tanulmány szerint. Műholdakból egyre több van, és egyszer mindegyik pályafutása véget ér.
Új-zélandi kutatók szerint eljutottunk arra a pontra, hogy most már nem feltétlenül az ember által előállított káros anyagok, hanem a klímaváltozás maga katalizálja az ózonlyuk növekedését az Antarktisz felett. Az elmélettel nem mindenki ért egyet.
A történelem egyik legnagyobb ózonlyukát fedezte fel nemrég az Európai Űrügynökség egyik műholdja. Egyelőre nem tudni, hogyan lehetne csökkenteni a méretét.
Nem mindegy, hogy az ózon a légkör melyik részében található. Például nagyjából 50 km-es magasságban jótékony, ugyanis kiszűri a Nap káros sugarait. De mi történne, ha eltűnne? Ennek járt utána két kutató.
Az uniós törvénygyár ezekben a hónapokban üzemmódot vált. Közeledik a jogalkotási ciklus vége, amikor az elmúlt pár évben beterjesztett javaslatokat végső formába kell önteni, a politikai vállalások minél szélesebb körű teljesítése érdekében. Az egyik legfontosabb téma ezek között a klíma védelme.
Az ENSZ montréali jegyzőkönyve szerint 2010-re ki kellett volna vezetni az összes olyan vegyi anyagot a gyártásból, amelyek miatt ózonlyuk keletkezhet. Most mégis egyre több ilyen van a légkörben.
A lyuk máris nagyobb, mint az Antarktisz teljes területe. Ózon hiányában erős, az élő sejteket károsító napsugárzás éri a Földet.
Olyan 18 kilométeres magasságban bomlott le az ózonréteg, igen nagy kiterjedésben. Ez nagyon szokatlan.
90 százalék körüli az ózonveszteség mértéke.
Az átlagnál nagyobb mértékben zsugorodott a télen az Északi-sark feletti ózonréteg. Ennek oka a sztratoszférában lévő levegő különösen alacsony hőmérséklete és egy stabil sarkvidéki örvény – közölte a Jülichi Kutatóközpont.