Csak a kormány kezdeményezhet népszavazást – közvetve ezt mondta ki az Alkotmánybíróság, elmeszelve az ellenzék által kiíratni akart referendumot, amelynek egy jogállamban már csak az időpontja lehetett volna vita tárgya.
Az álláskeresési járadék hosszabb ideig tartó folyósítása a költségvetést érintené, a kínai egyetemi alapítványról szóló törvény hatályon kívül helyezése pedig közvetve egy nemzetközi szerződést, ezért – a Kúria álláspontjával ellentétben – egyikről sem szabad népszavazást tartani – mondta ki a testület 6, illetve 5 ellenvéleménnyel. Ezzel értelmét vesztette az Országgyűlésben már tárgyalt javaslat a kiírásról.
Zöld utat adott az Országgyűlés igazságügyi bizottsága Karácsony Gergelynek az álláskeresési járadékról és a Fudan Egyetemről szóló népszavazási kezdeményezéseinek – jogilag nem is tehetett mást. A Párbeszéd közben ajánlatot tesz a kormánynak: ha módosítóik nyomán változtatnak a törvényeken, megspórolhatják a referendumot. Ferencváros polgármesterének nagyon nem tetszik ez az ötlet, mert szerinte ez gyávaság.
Az Ab teljes ülése kedden tárgyal az álláskeresési járadékról, de nem biztos, hogy rögtön dönt. Már úgy látszott, hogy nincs akadálya a Karácsony Gergely által kezdeményezett népszavazás kiírásának, majd két magánszemély az Alkotmánybírósághoz fordult.
Mivel nem érkezett felülvizsgálati kérelem az ellenzék Fudan Egyetemről és az álláskeresési járadékról szóló népszavazási kérdéseire, már a parlament előtt van a téma. De majd csak a választás utáni, új összetételű törvényhozás rendelheti el a referendumot.
Pár tízezer, a hvg.hu információi szerint kérdésenként mintegy 20 ezer aláírás gyűlt össze az első napokban az ellenzék népszavazási kezdeményezéseinek – Fudan Egyetem és álláskeresési járadék – támogatására. Hivatalos számot a szervezők egyelőre nem mondanak, csak annyit, hogy "jól halad" a gyűjtés. Az idő azonban ellenük dolgozik, mivel ha a parlamenti választásra ezt a referendumot is ki akarják tűzetni, január közepén le kell adni az aláírásokat, ami azt jelenti, hogy a következő, nem túl mozgalmas hetekben kellene igazán sokat gyűjteni. A kormány közben nem tett le a Fudanról, tovább haladnak az előkészítéssel.
Január közepére szeretne az ellenzék összegyűjteni kétszázezer aláírást, hogy a parlamenti választással egy időben rendezhessék a Fudan-népszavazást, de közben mindenki az ünnepekre készül, és szinte csak az hallatszik, amit a kormány mond.
A főpolgármester azt szeretné, hogy a kormány „szánalmas” kérdései az ő „Magyarországot a Fidesztől mentő” kérdéseivel szerepelnének egy lapon, így egy „ötnemes és „ötigenes” népszavazáson mondhatnának véleményt az emberek. Karácsonyé még nem, de Orbánék népszavazási kezdeményezése már feltűnt a Nemzeti Választási Iroda honlapján.
Az akadémikus szerint Magyarországon idén 5 százalékos lehet a visszaesés és az államháztartási hiány is. Úgy látja, a munkahelyvédelmi intézkedések mértékéről lehet vitatkozni, az álláskeresési járadékot, pedig ki lehetne tolni 9 hónapra.
Még nem tudni pontosan, mennyire küldi padlóra a munkaerőpiacot a válság, de a rendelkezésre álló adatok komor képet festenek. A többféle állami intézkedésből a cégek nagy része elvileg már működőképes mankót kalapálhat össze magának, a legtöbben mégis csak saját magukra számítanak.