Zöld utat adott az Országgyűlés igazságügyi bizottsága Karácsony Gergelynek az álláskeresési járadékról és a Fudan Egyetemről szóló népszavazási kezdeményezéseinek – jogilag nem is tehetett mást. A Párbeszéd közben ajánlatot tesz a kormánynak: ha módosítóik nyomán változtatnak a törvényeken, megspórolhatják a referendumot. Ferencváros polgármesterének nagyon nem tetszik ez az ötlet, mert szerinte ez gyávaság.
Ahogy az várható volt, az Országgyűlés igazságügyi bizottsága – a testület új felállás szerinti első ülésén – csütörtökön határozatában továbbengedte Karácsony Gergely főpolgármester két népszavazási kezdeményezését, javasolva az Országgyűlésnek, hogy hozzon határozatot a két kérdéses referendum kiírásáról. Mint azt Vejkey Imre, a bizottság KDNP-s elnöke az ülésen jelezte, más választása a testületnek nem is volt.
A hvg.hu is írt róla, hogy mivel senki nem támadta meg a bíróságon a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) határozatát, amellyel megállapította, hogy az ellenzéki összefogás által támogatott népszavazási kérdésekre összegyűlt a minimálisan előírt 200-200 ezer érvényes támogató aláírás, így nincs jogi akadálya a referendum kiírásának.
Senki sem támadta meg Karácsony népszavazását, de vélhetően így is ősszel lehet a referendum
Megszámolták a Karácsony Gergely kezdeményezte két népszavazási kérdéshez leadott aláírásokat, és mindkettőnél megvan az előírt 200 ezer érvényes aláírás, hivatalos döntés délután várható - értesült a hvg.hu. Ez azt jelenti, hogy lehet referendum a Fudan Egyetemről és az álláskeresési járadék ügyében, de az biztos, hogy csak nyáron, vagy még inkább ősszel.
A két népszavazási kérdés:
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a Fudan Hungary Egyetemért Alapítványról, a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány részére történő vagyonjuttatásról szóló 2021. évi LXXXI. törvényt?
- Egyetért-e Ön azzal, hogy az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 270 nap legyen?
Az NVB elnöke az előírások szerint megküldte a referendumok elrendeléséhez szükséges átiratot az Országgyűlésnek, Kövér László házelnök pedig a döntés előkészítésére a május 2-ai alakuló ülésen ki is jelölte az igazságügyi bizottságot. A testület határozatát egyelőre nem hátráltatta, hogy közben a referendum ügyében két magánszemély is az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult. Az Ab május 3-ai teljes ülésén napirendre is vette a témát, de döntést még nem hozott a beadványokról.
Varga Judit azt javasolta az Alkotmánybíróságnak, kaszálják el Karácsony egyik kérdését
Az Ab teljes ülése kedden tárgyal az álláskeresési járadékról, de nem biztos, hogy rögtön dönt. Már úgy látszott, hogy nincs akadálya a Karácsony Gergely által kezdeményezett népszavazás kiírásának, majd két magánszemély az Alkotmánybírósághoz fordult.
A referendumot kezdeményező Karácsony Gergely pártja, a Párbeszéd parlamenti frakcióvezetője, Tordai Bence a hvg.hu-nak elmondta: az igazságügyi bizottság ülésén bejelentette, hogy ellenzéki képviselők törvénymódosító javaslatok benyújtásával adnak még egy lehetőséget a kormánynak. Méghozzá arra, hogy a kérdésenként 200–200 ezer ember támogatását már most élvező népszavazási kezdeményezések céljának megfelelően módosítsa a kormánypárti többség az álláskeresési járadék folyósításának idejét, továbbá fújja le a Fudan-beruházást, így nem kellene elkölteni több milliárd forintot egy referendumra.
Persze nem mellesleg a javaslattal az ellenzék elébe is próbál menni egy esetleges kedvezőtlen Ab-döntésnek, vagy éppen egy bizonytalan érvényességű és eredményességű jövőbeni referendumnak. Tordai párttársaival közös tájékoztatóján egyébként 14 milliárd forintra becsülte a kiírandó népszavazás várható költségét:
A Tordai és frakciótársai által ismertetett, a kormánynak a törvénymódosítók megszavazásával utolsó esélyt adó megoldást azonban nem fogadta örömmel a referendum egyik legerősebb támogatója, Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester. Sőt, a politikus szerint ez gyáva dolog. A Facebook oldalán a bejelentés után néhány órával azt írta: ezzel a képviselők "a NER történetének eddigi egyetlen nem kormánypárti népszavazását térítenék el", miközben tudják, "hogy a javaslatuk nem fog célba érni".
Baranyi szerint a javaslat "egyetlen eredménye így jelenleg annak kifejezése, hogy az ellenzék vezetői félnek a népszavazás megtartásától". Hozzátette: attól ő maga is tart, hogy "kiábrándult ellenzéki szavazókkal, erőforrások híján és várhatóan a legkedvezőtlenebb időpontra kiírt népszavazáson rendkívül alacsony lesz a részvétel", de szerinte ebből a helyzetből nem a megfutamodás kekk következzen, hanem a "még keményebb küzdelem". Kijelentette:
Amikor rosszul állunk, akkor igazán nagy hiba feladni a még meglévő lehetőségeinket. És még súlyosabb hiba gyávának tűnni.
(Nyitóképünkön Karácsony Gergely az általa kezdeményezett referendumot támogató aláírásokkal)