Továbbra is 24 órás felügyelet alatt a dunai és a rábai gátak
Jelenleg 622 centiméteres vízállást mérnek Budapesten a Dunán, akárcsak hétfőn.
Jelenleg 622 centiméteres vízállást mérnek Budapesten a Dunán, akárcsak hétfőn.
A téli szabályozási szintet, sőt már az attól való maximális eltérési lehetőség mértékét is átlépte a tó vízszintje.
A nagy havazásokat és esőzéseket Németországban áradás követi, valószínűleg ennek tudható be, hogy a Duna magyarországi szakaszán is jelentősen megemelkedhet a vízszint.
Akár 2000 évesek is lehetnek azok az emberi arcok és más egyéb alakok, amiket a brazil Amazonas egyik mellékfolyó rekordalacsony vízszintje miatt láthattak meg a kutatók. A régióban az aszály miatt a folyók vízszintje soha nem látott mélypontra süllyedt.
Az ideális vízszinthez még nagyjából 40 centit kellene emelkednie a tó vízének.
A Sió vízszintjének növeléséhez, így az új járművek felhajózásához kapóra jön a Balaton leeresztése. A települések a turizmust féltik a csökkenő vízszinttől, a hajók felhozatalát viszont a Magyar Turizmus Zrt. is szeretné elérni.
Szerencsére ki tudták menteni őket.
A szakértők szerint 2040 és 2060 között csak alkalmanként kell majd a tó vizét pótolni, utána viszont már rendszeresen.
Fokozottan védett vizes élőhelyet csapoltak meg a napokban, hogy több víz juthasson a Velencei-tóba, amelynek vízállása még mindig az optimálisnak tartott szint alatt van. Az érintett Csíkvarsai-rétet kezelő alapítvány vezetője szerint a csapolás során egy fontos jogi elv sérült. Ő is arra figyelmeztet, hogy ha nincs elég csapadék, muszáj elgondolkozni a Velencei-tó használati módján. Mindeközben a vízügyi hatóságok rendkívüli felülvizsgálatot tartanak a tó vízgyűjtőjén fekvő minden kisebb-nagyobb halastónál.
Mindenki igyekszik a környéken, hogy több víz jusson a Velencei-tóba: a civilek a környező települések árkait tisztogatják, a vízügy a Pátkai-tározót engedi le a minimum vízállásig. A tó vízszintjét ezzel 4 centiméterrel tudják emelni, de hiába volt az átlagosnál jóval csapadékosabb a január, még így is sok hiányzik az optimális vízszinthez. A szakértő szerint a drága és kockázatos egyéb vízpótlási módszerek helyett érdemes lenne felülvizsgálni azt, ahogy a Velencei-tó használatáról gondolkodunk. Videóriport.
Az utóbbi napok bőséges csapadéka felhígította a víztározó vizét, ezért már nem jelent kockázatot a vízminőség.