Újra súlyosbodik a Sajó szennyezése. A folyót egy Szlovákia területén fekvő rég bezárt bánya vize szennyezi, és bár a színe már nem annyira vörös, arzén- és vastartalma sokszorosa a megengedettnek.
Szénalapú anyagokból készítettek megfizethető vízminőség-ellenőrző eszközt japán kutatók. Baktériumok dolgoznak benne, és külön áramforrásra sincs szükség a működésükhöz.
Rosszullétek, tűz, robbanás, habzó csatornák, halálos kimenetelű munkahelyi balesetek – az elmúlt másfél évben több alkalommal hallhattunk hasonló híreket az épülő és a már működő akkugyárakról. A beruházások bírálói és az érintett helyiek ezekre is hivatkozva tiltakoznak folyamatosan a beruházások ellen, a kormánypárti politikusok viszont azzal érvelnek, a gyárak a legszigorúbb előírások szerint működnek. Hogy lehetne megelőzni a baleseteket és a súlyos megbetegedéseket? Összefoglalónkban ezen kérdések megválaszolása mellett térképen mutatjuk meg, hol történtek (nyilvánosságra került) balesetek, illetve azt is, hol vannak már, és hol lehetnek még akkugyárak az országban.
Feszült hangulatú lakossági fórumon csaptak össze Fóton a polgármester és a lakók, miután Szijjártó Péter tényként közölte, amit egyébként már lehetett tudni: akkuüzem épül a településen. A fideszes városvezető azt mondta, derült égből lórúgásként élte meg, hogy akkumulátorgyár lesz az eladott földeken, az önkormányzat még pert is indított a beruházás ellen. A helyieket viszont nem érdekelte mindez, azt mondták, a polgármester csak egy bábu, és úgyis az lesz, amit Orbán mond.
Megadta magát a kormány az illegális kutak elleni harcban, valódi megoldás helyett a lovak közé dobta a gyeplőt. A lépés a talajvíz apadását és egyre súlyosabb szennyezettségét hozhatja.
Két hete él a szerződés a Sajót érő szennyezés megszüntetésére, de egyelőre nem tapasztalt változást a helyszínt felkereső Orosz Örs, szlovákiai magyar politikus. Azaz egyet mégis: felszereltek egy új sorompót.
A katasztrófavédelem vizsgálatot rendelt el, miután az Átlátszó arról írt, hogy akkumulátorgyártáshoz is használt mérgező oldószert találtak a gödi kutak vizében. Bár a céget konkrétan nem hozták ezzel összefüggésbe, a gödi Samsung-gyár is „vízminőség ellenőrzési” kampányba kezdett.
Tucatnyi uniós államban problémás a nitrátszennyezés, köztük van Magyarország is. Az Európai Bizottság határozottabb lépéseket vár a tagállamoktól, de maga is tenni fog azért, hogy csökkenjen a természetes vizeket tönkretevő és euró-milliárdos kárt okozó szennyezés, amit elsősorban a túlzott műtrágyahasználat okoz.