A katasztrófavédelem vizsgálatot rendelt el, miután az Átlátszó arról írt, hogy akkumulátorgyártáshoz is használt mérgező oldószert találtak a gödi kutak vizében. Bár a céget konkrétan nem hozták ezzel összefüggésbe, a gödi Samsung-gyár is „vízminőség ellenőrzési” kampányba kezdett.
Vizsgálat indult a gödi kutak vízszennyezettsége ügyében, miután az Átlátszó megírta: lítiumot és egy N-metil-2-pirrolidon (NMP) nevű oldószert talált egy független szakértői vizsgálat néhány gödi kút vizében – ezek olyan anyagok, amelyeket a gödi Samsung-gyárban is használnak, ugyanakkor a cikk nem vont közvetlen párhuzamot az üzem működése és a szennyezés között.
A vizsgálatról beszámoló újabb cikk egyébként megjegyzi, hogy a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól november óta hiába kéri az Átlátszó a gödi Samsung-gyár vízmonitoring adatainak kiadását, azt megtagadták, ami miatt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH) fordult a szerkesztőség, de a NAIH három hónap után sem tudta lezárni az ügyet.
A kutak vízvizsgálatát megrendelő Göd-ÉRT Egyesület nemrég szintén a hatóságokhoz fordult. Panaszbejelentésükben kérték, hogy a tényfeltáró vizsgálat mellett a hatóság adjon rendszeres tájékoztatást a lakosság számára, hozza nyilvánosságra a gödi iparterület vízvizsgálati adatait és tegyen lépéseket a további környezetszennyezés elkerülése érdekében.
Bár az Átlátszó a cikkben nem állította, hogy az oldószer a Samsung gödi gyárából került a vízbe, az írás publikálása után a vizsgálatok gödi helyszíneit koreai dolgozók keresték fel, hogy vízmintát kérjenek a lakosok kútjaiból, majd felhívás jelent meg a Facebookon, melyet a gödi önkormányzat Samsung-kapcsolattartással megbízott önkormányzati képviselője tett közzé. Eszerint „a Samsung SDI Hungary jelentős erőfeszítést kíván tenni a szennyezés kiterjedtségének felmérésére”.
(Nyitóképünk illusztráció)
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Átlátszó: Toxikus hatású anyagokat találtak gödi kutakban
Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek
Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.