Konfliktusokat hozhat a társasházakban az új rezsirendszer
De a fűtésnél legalább lehet megoldás, ellentétben a villannyal.
De a fűtésnél legalább lehet megoldás, ellentétben a villannyal.
A minap még nyújtózkodásra ösztönzött a kormány, most viszont jelzi: a rezsitakaró csak a törzsfogyasztást fedi, aki kilóg, brutális összeget fog fizetni. A részletekkel viszont adósak. Az őszinte beszéd továbbra sem Orbán Viktor kormányának erénye.
Belgiumban is elszálltak az energiaárak, noha több más országtól eltérően kevésbé van kitéve az orosz–ukrán konfliktus okozta gázszállítási bizonytalanságnak. Az árrobbanással leginkább érintett háztartások és vállalkozások állami segítségre számíthatnak.
Sürgősségi rendeltben fogadták el a nemrégiben bevezetett árplafon csökkentését.
Egy biztos: idővel mindenki megérzi az energiaárrobbanást. Aki csak teheti, hatóság áras körbe menekül, de ezzel csak az állam terhei nőnek. Azok a gazdasági szereplők, akik nem ugorhatnak be a rezsiernyő alá, abban reménykedhetnek, hogy valahogy kihúzzák korábbi nyereségtartalékukból a drága időszakot. Még az sem kizárt, hogy közülük is lesz, akinek segít majd az állam. A többség arra számít, hogy mindenképp magasabb árszinten stabilizálódnak az energiaárak, amit végül kénytelenek lesznek beépíteni termékeik árába. Ez pedig megint hozzáadódik az inflációhoz.
2018 második félévében euróban számolva az egész EU-ban Magyarországon volt a legalacsonyabb a lakossági gáz ára, a forint vásárlóerejét figyelembe véve viszont hat országban olcsóbban jutottak hozzá. Az állami földgázkereskedőnek még így is keletkezett 3,5 milliárd forint nyeresége 2018-ban. Az áram euróban számolva két, a vásárlóértéket figyelembe véve viszont már tíz országban volt olcsóbb.
Az európai fővárosok árait vetette össze az energiahivatal.
Szakmai alapok nélkül vágott bele a kormány a rezsiköltségek 10 százalékos csökkentésébe, ráadásul a terve valójában nem is a leginkább rászorulókon segít. A költségek nagy részéről ugyanakkor elképzelhető, hogy nem a magántulajdonban lévő egyetemes szolgáltatók, hanem például az állami tulajdonú Magyar Villamos Művek "nyeli be".
A gáz- és villanyár 10 százalékos csökkentése feltételeinek kidolgozására kérte a kormány az illetékes minisztériumot a kormányszóvivő közlése szerint.
A párt szerint a kormánynak jelenleg nincs energiastratégiája és emiatt más energiahordozók árának emelkedése is várható.