Szeretettel Brüsszelből: A belga kormány rezsit csökkent

6 perc

2022.02.08. 11:30

Belgiumban is elszálltak az energiaárak, noha több más országtól eltérően kevésbé van kitéve az orosz–ukrán konfliktus okozta gázszállítási bizonytalanságnak. Az árrobbanással leginkább érintett háztartások és vállalkozások állami segítségre számíthatnak.

Nehéz úgy cikket írni, hogy közben 80-90 kilométeres széllökések tépázzák a háztetőt, és úgy zuhog az eső, mint a monszun idején Indiában. De hát most éppen ez van, Belgiumban már csak ilyen a február. Egyszerű az ügy: nemcsak a Brexit megszámlálhatatlan negatív utórezgése, de az orkánszerű atlanti-óceáni szélviharok is akadálytalanul megérkeznek a tengeren át, Nagy-Britannia felől, rendszerint 24 órás késéssel.

Az ember ilyenkor aggódik, hogy azért mégse vigye ki a helyéről valamelyik erősebb széllökés az ablaküveget, és magasabb hőfokra tekeri a fűtés termosztátját – de csak igen óvatosan, mert ugye nemsokára megjön a villany- és gázszámla. Sovány vigasz, hogy az ilyen orkánban egy-két napig 100 százalékos kapacitással termelik az áramot Belgium északi-tengeri szélerőművei, de megújuló energia ide vagy oda, a villanyáram – és a gáz – ára itt is az egekbe szökött az elmúlt egy évben.

A helyzet még nem annyira drámai, mint az Egyesült Királyságban, ahol a BBC napi híradásai szerint az alacsony jövedelmű családok a „to heat or to eat” (vagyis fűteni vagy enni) kérdésével szembesülnek, de villany- és gázügyben Belgiumban is elég nagy a baj.

Infláció van, gázhiány jöhet, a szállítás akadozik - fenyegető kihívások előtt a világ

Széttépte a globalizáció finom szálait a koronavírus-járvány, és a helyükbe olyan kusza vonalakat épített dominókból, hogy azok bármelyikének eldőlése kiszámíthatatlan következményekkel jár. Általános veszély az infláció, Európa pedig földgázcsapdába zárta magát, amit kaján elégtétellel figyel a felértékelődő energiahordozói nyomán erősödő Oroszország.