Semmi kétség: 2025-től a lakossági ügyfelek is megérzik a tranzakciós illeték idei emelését, előtte októbertől drágul a valutaváltás is. A privátbankokban egyre gyakoribb a vagyon külföldre vitele.
Marad a bankadó, a kiskereskedelmi adó, az extraprofitadó, sőt, a bankok újabb sarcot kapnak a nyakukba a békepárti kormánytól, amely védelmi hozzájárulásnak nevezi mindezt. Emelik a tranzakciós illetéket, és lesz valutaváltási illeték is.
Jelenlegi árfolyamon számolva több mint 4 milliárd forint értékű eurót nyúlt le budapesti kínai kereskedőktől egy nagypályás olasz szélhámos – aki ezt maga is elismerte. De a 2013-ban, részben Budapesten, részben Olaszországban játszódó, magánrepülővel és testőrökkel színesített, magyar, orosz és vietnami szereplőket felvonultató csavaros történet mögött az olasz ügyészség nem egy szimpla átverést, hanem mesteri pénzmosást gyanított. Tény, hogy 10 millió euró készpénznek nyoma veszett, a cserébe átvett 18 millió dollárnyi készpénzről pedig kiderült: jóformán csak papírhulladék.
Görögországban fizetési gondokkal küzdenek a brit turisták, miután senki nem volt hajlandó fontot váltani nekik, és bár délelőtt óta az automatákból már tudnak pénzt felvenni, a hotelek a bizonytalan árfolyam miatt még mindig nem váltják a fontot.
Százezer forintonként tíz euróval többe kerül a külföldi kártyás fizetés, mint ha ugyanezt az összeget valaki valutaváltónál szerzi be. Tavaly óta egyre nyílik az olló a kártyás fizetés és a pénzváltónál beszerzett árfolyamai között.
Nyaralások alkalmával is lehet az embernek készpénzre szüksége, a valutát még érdemes lehet itthon beszerezni. De hol érdemes pénzt váltani? Melyik bank a legolcsóbb? Menjünk inkább pénzváltóhoz?
A valutaváltók eltérően hárítják át az ügyfeleikre a tranzakciós illetéket, de azzal most az ügyfél jár jól, hogy csak az biztos, hogy fizetni kell, de az már nem, hogy mennyit és miként.