Hamarosan jöhet az összeomlás?
Elképzelhető, hogy a csökkenő olajárak egy tőzsdei zuhanást jeleznek előre? Több elemző szerint az olajárakban mutatkozó gyengeség átterjedhet más területekre is, és jöhet egy kisebb tőzsdei krach.
Elképzelhető, hogy a csökkenő olajárak egy tőzsdei zuhanást jeleznek előre? Több elemző szerint az olajárakban mutatkozó gyengeség átterjedhet más területekre is, és jöhet egy kisebb tőzsdei krach.
Hatalmas pánikhullám vonul végig a világ tőzsdéin az utóbbi napokban, mivel sokan attól tartanak, hogy a Lehman Brothers 2008-as bedőléséhez hasonló folyamatok játszódnak le – csak most épp Kínában. Komoly méretűre duzzadt árnyékbankrendszer, lassuló növekedés, elszabadult ingatlanárak, felfújt hitellufi, teszetosza jegybanki és állami vezetés. Kiskáténk a kínai hitelválságról, és hogy ez Magyarországot hogyan érintheti.
Világszerte mínuszban voltak a vezető mutatók az év utolsó napján a még nyitva tartó tőzsdéken amiatt, hogy az Egyesült Államokban nem sikerült pontot tenni a költségvetési vita végére. Az amerikai szenátus hétfőre napolta el az úgynevezett költségvetési szakadékról folytatott vitát, a tárgyalások várhatóan közép-európai idő szerint hétfőn öt órakor folytatódnak.
Lejtmenetbe kapcsoltak az európai és amerikai tőzsdék az euróválság legújabb híreire, mely szerint Görögországot nem finanszíroznák tovább a nemzetközi szervezetek és több spanyol tartomány is a központi költségvetéshez fordul pénzügyi segítségért. Zuhan az euró a dollárral és a japán jennel szemben is, a forint is gyengélkedik, de egyelőre még tartja a 290 alatti szintet.
Lendületes indexemelkedéssel nyugtázták hétfőn az európai tőzsdék a javuló világgazdasági növekedési és euróövezeti válságrendezési kilátásokat.
Pozitív tartományban álltak kedd délelőtt az irányadó nyugat-európai tőzsdeindexek, miután az amerikai Alcoa alumíniumipari vállalat a várakozásoknak nagyjából megfelelő eredményeket és kedvező árbevételi adatot közölt a vállalati eredményjelentési szezon rajtján.
Emelkedő indexekkel indult a kereskedés pénteken a főbb európai értékpapírpiacokon.
Jelentős, 4 százaléknál nagyobb mínuszba kerültek csütörtök kora délután a legfontosabb nyugat-európai tőzsdeindexek. Közép-európai idő szerint nem sokkal fél 2 után a londoni FTSE-100 4,71 százalékos mínuszban 5.039,42 ponton, a frankfurti Xetra-DAX 4,34 százalékos csökkenéssel 5.198,11 ponton, míg a párizsi CAC-40 4,94 százalékos eséssel 2.790,71 ponton állt. A legnagyobb piaci értékű európai részvények FTSEurofirst 300 mutatója 26 havi mélypontra esett, kora délután 877,55 ponton állt.
A nyitás után eltelt másfél órában tovább mélyült az európai tőzsdeindexek vesztesége csütörtökön.
Kedden is folytatódhat a hétfőn ismét megindult gyengülés az európai tőzsdéken. A piacokat erősen nyomasztja, hogy a Standard & Poor's váratlanul leértékelte Olaszország szuverén adósbesorolását akkor, amikor a befektetők éppen elég idegesek a görögországi adósságprobléma rendezetlensége miatt.
Enyhe pesszimizmus Európában: a tőzsdék többsége 1 százalék körüli mínuszban áll ebédidőben.
A nemzetközi tendenciával összhangban kedden erősödtek a vezető ázsiai tőzsdemutatók.