Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#szegény_országok

HVG Könyvek HVG Könyvek

Mit jelképez a kókuszdió? És miért rossz szimbólum ez?

A kókuszdió sokak számára a trópusi vidékek természeti erőforrásainak jelképe, ugyanakkor a térségre jellemző szegénység „magyarázatára” is használják. Emészthető közgazdaságtan című könyvében azonban Ha-Joon Chang közgazdász rámutat, miért félrevezető ez a szimbólum. Részlet a könyvből.

Zhvg Lengyel Miklós

Az IMF elengedi néhány ország adósságának egy részét, ha megígérik, többet költenek a klímaharcra

„Az egész világ még nagyon messze van attól, hogy megkezdje a karbonkibocsátás mérséklését, és attól is, hogy megfelelő pénzügyi forrásokat találjon ehhez. Közben pedig azt látjuk, hogy épp a fejlődő országokban növekszik a leginkább a karbonkibocsátás” – mondja Kristallina Georgieva, a Nemzetközi Valutaalap vezetője. Párizsban a klímaváltozás elleni küzdelemről tartanak kétnapos világkonferenciát, melyen Macron francia elnök a szép szavakon túl immár tetteket követelt.

Gazdaság hvg.hu

Hiába a nagy fogadkozás, a szegények szegények maradtak

Az ENSZ ünnepélyes fogadalmat tett 2011-ben az Isztambulban tartott fejlesztési konferencián: 2020-ra a felére csökkentik a legkevésbé fejlett országok számát, vagyis 48-ról 24-re. Azóta öt év telt el, és most már biztosra vehető, hogy nem sikerül elérni a kitűzött célt.

Gazdaság hvg.hu

A gazdag nagyhatalmak tényleg a csórókra tolják a menekültválság terheit

A világ hat legnagyobb gazdasága, amely a globális gazdaság GDP-jének csaknem 60 százalékát állítja elő, mindössze a menekültek nem egészen 9 százalékát fogadja be. Közben pedig olyan szegény államok, mint Törökország vagy Jordánia, több millió menekültnek adnak szállást. Ez derül ki az Oxfam segélyszervezet friss jelentéséből.