Lesz második skót népszavazás a függetlenségről, kérdés, hogy mikor
Ezt mondta Nicola Sturgeon főminiszter telefonon Boris Johnson miniszterelnöknek vasárnap este miután pártja, a Skót Nemzeti Párt negyedszer is győzött a választáson.
Ezt mondta Nicola Sturgeon főminiszter telefonon Boris Johnson miniszterelnöknek vasárnap este miután pártja, a Skót Nemzeti Párt negyedszer is győzött a választáson.
Épp olyan sokan lelkesednek most a skót függetlenségért, mint amennyien féltek tőle három éve, mikor először tartottak erről népszavazást. Tényleg új helyzet állt elő a Brexit miatt?
Theresa May brit miniszterelnök szerint minden gazdasági érv Skócia függetlenné válása ellen szól.
A skót miniszterelnök szerint a csütörtöki nagy-britanniai parlamenti választások nem Skócia függetlenségéről szóltak. Azt követően adott interjút, hogy a brit választás végeredményét látva sokan azt latolgatják, lesz-e újabb népszavazás az önállósodásról.
Skócia ismét népszavazást tarthat függetlenségéről, ha Nagy-Britannia távozik az Európai Unióból – mondta szerda este a skót miniszterelnök.
A brit uralkodó "nagyon boldogan" fogadta a hírt, hogy a skót függetlenségi népszavazáson az elszakadást ellenzők győztek – erről a brit miniszterelnök beszélt New Yorkban, bár eredetileg nem a nyilvánosságnak szánta a mondanivalóját. A helyszínen lévő tévéstábok mikrofonjai azonban keresztül húzták a számításait. David Cameron szerint II. Erzsébet "szinte dorombolt örömében" a telefonban, amikor felhívta a népszavazás eredményével.
II. Erzsébet brit királynő pénteken egységre szólította fel országának lakosságát, miután az unionista tábor győzött a Skócia függetlenségéről kiírt népszavazáson.
Skócia csütörtökön népszavazáson dönt arról, hogy önálló országgá váljon, vagy része maradjon Nagy-Britanniának. A történelmi jelentőségű népszavazáson mindössze egyetlen kérdést tesznek fel: "Független ország legyen-e Skócia?"
Lassú ütemben ugyan, de érezhetően romlik Nagy-Britannia államadós-kockázatának piaci megítélése, elsősorban a csütörtöki skót függetlenségi népszavazás lehetséges következményeinek bizonytalanságai miatt.
Csütörtökön dönti el Skócia lakossága, hogy szűkebb hazája a 307 éves Nagy-Britannia tagja maradjon-e, vagy független országgá váljék. A népszavazás első eredményei péntek hajnalra várhatóak, hivatalos eredmény reggel 7 körül lesz. Az eseményeket folyamatosan nyomon követjük.
A skót függetlenségpárti erők győzelmét másfél évi bonyolult szétválási tárgyalássorozat, majd pedig a brit EU-tagság sorsáról 2017-re kilátásba helyezett népszavazás követné, vagyis Nagy-Britannia legalább két évre befelé fordulna, és ez korlátozná kapacitását arra, hogy konstruktív szerepet töltsön be a világpolitikában – véli a Chatham House, az egyik legtekintélyesebb londoni elemzőműhely.
Skócia függetlenné válása nem próbaidőszakra szóló különélés, hanem fájdalmas válás lenne, amely örökre szólna - mondta hétfőn a brit miniszterelnök.