Összeroppant egy Róma nagyságú jégtábla az Antarktiszon a szokatlanul meleg idő miatt
Az egyik antarktiszi bázison nemrég mínusz 11,8 fokot mértek, ami 40 Celsius-fokkal melegebb, mint az ebben a szezonban megszokott érték.
Az egyik antarktiszi bázison nemrég mínusz 11,8 fokot mértek, ami 40 Celsius-fokkal melegebb, mint az ebben a szezonban megszokott érték.
A műholdas felvételek szerint az eddiginél gyorsabban töredezik az Antarktisz gleccsereit a tengerbe omlástól védő selfjég.
A közelben egy brit kutatóállomás működik, de egy ideje már nincs személyzete, mert a jégen keletkezett repedések fenyegetést jelentettek az emberek biztonságára.
Majdnem 1 kilométeres mélységben, sötétségben és -2 Celsius-fokon nem gondolták volna, hogy élőlényeket találnak a kutatók.
Az A68 nevű óriás jégtömb aligha fogja egyben kibírni, hogy kiúszik a Déli-óceánra.
A kutatók éveken át vizsgálták a földköpenyt és a földkérget a Ross selfjég alatt, ám az eredetileg elgondolt eredmények helyett valami egész mást tapasztaltak.
Ha szétesik a Larsen-B utolsó épségben fennmaradt nagy szakasza, akkor felgyorsul a gleccserek mozgása az óceán felé, amelyet eddig a selfjég, azaz a parti síkságról a tengerbe benyúló jégtömeg "fékezett meg".
Újabb hatalmas antarktiszi selfjég került veszélybe a globális felmelegedés miatt: a szakemberek előrejelzései szerint a robosztus jégtömeg várhatóan a század végére fog teljesen eltűnni, ezzel jelentősen felgyorsítva globálisan a tengerszint-emelkedés ütemét.
Nyolcvanöt százalékkal csökkent a területe az elmúlt 17 évben az Antarktisz-félsziget egyik legnagyobb selfjegének - derült ki az Európai Űrügynökség (ESA) műholdfelvételeiből.