Megszavazta a parlament a korábban szidott vagyonnyilatkozati rendszert
Áprilisban még a korrupció melegágyaként tekintett a kormányközeli sajtó az uniós rendszerre.
Áprilisban még a korrupció melegágyaként tekintett a kormányközeli sajtó az uniós rendszerre.
Ezentúl a házelnök dönt majd arról is, hogy egy országgyűlési képviselő hova üljön a parlamenti patkóban. Eddig mindenki maga döntötte el, hogy a frakciójának kijelölt területen belül hol lesz a helye, egy törvénymódosítás révén a jövőben Kövér László joga lesz ennek meghatározása is. Ez a javaslatcsomag írja elő a képviselők újfajta vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettségét és az eseti jelölő bizottságok megszűnését is.
Jelentősen szűkítette az ellenzék mozgásterét a Fidesz a most elfogadott törvény- illetve házszabálymódosítással, pontokba szedtük a fő változásokat.
Reggel is tartott a vita, sőt, délelőtt is vitáztak még a képviselők.
Legalábbis amennyiben a Fidesz-kétharmad elfogadja az Országgyűlés működését szabályozó törvénymódosítót.
A Fidesz kezdeményezésére került le a keddi napirendről az országgyűlési törvény módosítása, ami alapján a képviselők az üzemanyagkártya terhére vásárolhatnának autópálya-matricát. A javaslat sürgős beterjesztéséhez hétfőn eltértek a házszabálytól.
Az országgyűlési törvényhez benyújtott módosítás szerint autópályamatricát, bérletet, vonatjegyet is vehetnek az üzemanyagkártya terhére a parlamenti képviselők. Parkolási díjat is fizethetnek belőle, ha számlával igazolják a költséget. A módosítás sürgős elfogadásához eltérnek a határozati házszabálytól, amit néhány kivétellel az ellenzéki képviselők is megszavaztak.
A kormánypárti többség általános vitára alkalmasnak minősítette a KDNP-s Rubovszky György országgyűlési törvényt és a házszabályt módosító javaslatait az alkotmányügyi bizottság hétfői ülésén, az ellenzéki tagok ugyanakkor elfogadhatatlannak tartják, hogy a tiszteletdíját csökkentsék az Országgyűlés tekintélyét sértő kifejezést használó képviselőknek.
Az alkotmányügyi bizottságban parázs vita alakult ki arról, vajon felelősségre kell-e vonni azt a fideszes képviselőt, aki Novák Előd ügyében igazságügyi elmeszakértő kirendelését javasolta. A bizottsági állásfoglalás szerint Balla György nem sértett törvényt.
Az országgyűlési törvény elfogadása után már nincs szükség állandó etikai bizottság létrehozására a parlamentben a fideszes Berényi László szerint. A kormánypárti képviselő alapvetően átírná azt az MSZP-s határozati javaslatot, amelyet - ebben a ciklusban az első szocialista indítványként - kedd este kezd tárgyalni a Ház, mondván, hogy a mentelmi jog szűkítése után a közösség elleni izgatást elkövető képviselőkkel szemben büntetőeljárás folytatható.
Aláírta a köztársasági elnök feladatait ellátó házelnök az országgyűlési törvényt kedden - közölte Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke.
A Demokratikus Koalíció (DK) hétfőn megerősítő népszavazást kezdeményezett az aznap elfogadott, de még ki nem hirdetett országgyűlési törvényről – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Molnár Csaba. Lezsák szerint a kezdeményezésnek nincs alkotmányos alapja.