A nyelviskolák is küzdenek a tanárhiánnyal
Nehezen veszik fel a versenyt a magánoktatással.
Nehezen veszik fel a versenyt a magánoktatással.
Az állami és uniós finanszírozású nyelviskolában egy új törvénymódosító szerint mostantól kizárólag olyan oktató taníthat, akinek van magyar pedagógiai képesítése. Egy cambridge-i oklevél például önmagában mit sem ér. Az anyanyelvi tanárok is majdnem kiszorultak a nyelviskolákból, de végül kaptak egy kiskaput.
A nemzetgazdasági tárca szerint nem lehetetlenül el a nyelvi magánoktatás, amennyiben a magántanárok a piaci alapú működést választják, a továbbiakban is szabadon, tehát kaució és engedélyeztetés nélkül végezhetik tevékenységüket.
A Nemzetgazdasági Minisztérium szándékán múlik, mit kezd a nyelviskolákkal, a magántanárok és a kisebb nyelviskolák ellehetetlenítése ugyanis nem következik a felnőttképzési törvényből – véli a Nyelvtudásért Egyesület.
Nem bonyolult politikai összeesküvés van itt, hanem egyszerű, piacbefolyásolással elért lopás.
Átrajzolja a hazai nyelviskolák térképét egy uniós pályázat. A támogatás – és ezzel az okulni vágyók – jelentős részét a hatalomhoz közeli cégek viszik el, miközben a kisebb intézmények a csúszó kifizetések áldozatai lehetnek.
Jóval kevesebb helyen sokkal drágábban lehet majd nyelvet tanulni, ha a kormány rábólint a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) terveire – írta a Népszabadság kedden a felnőttképzési törvény végrehajtási rendeleteinek birtokába jutott tervezetei alapján.
Az idegennyelv-oktatási stratégia által megfogalmazott elképzelések között több olyan is van, melyek a Nyelviskolák Szakmai Egyesület (NYESZE) meglátása szerint nyelvpedagógiai szempontból tévesek, illetve a szélesebb társadalmi-gazdasági szempontokat figyelembe véve elhibázottak.