Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#márkushegyi_bánya

Itthon Szlavkovits Rita

Mi marad a szénszag után? - Ahol Németh Lászlónét úgy várják, mint a Messiást

Hatvan éve lett város Oroszlány, melynek közelében az utolsó mélyművelésű bánya az év végéig még működik. A bezárása szorosan összefügg a Vértesi Erőmű megszüntetésével, amelynek helyén jóval kisebb kapacitású, modern biomassza-erőmű épülhet. Arról, hogy milyen feltételekkel valósulhat meg ez, a Magyar Villamos Művek Zrt. most hoz kulcsfontosságú döntést. Egy lepusztult város a jövőbe tekint, és a fejlesztési miniszter ünnepélyes bejelentését várja. Riport + Fotógaléria.

Gazdaság MTI/hvg.hu

Megmenekül a Vértesi Erőmű, de megfizetjük az árát

A kormány rendezni tudja 2018-ig a Vértesi Erőmű által üzemeltetett márkushegyi bánya rekultivációját és az ott dolgozó több mint 800 ember sorsát, miután az Európai Bizottság szerdán jóváhagyta, hogy az állam mintegy 42 milliárd forinttal járuljon hozzá a versenyképtelennek ítélt szénbánya bezárásának költségeihez. Az erőmű 2014 után szén helyett biomasszát használ majd fel. Az átállítás ugyanakkor energetikai szempontból egyáltalán nem a fenntarthatóság irányába mutat, és ezt a fogyasztók pénztárcája bánhatja.

Itthon Kovács István, Miskolc

Galéria: Újra beszállunk a "széncsatába"

Lebontották Farkaslyukon az 1990-ben bezárt és befalazott Gyürki-tárna külső falát, hogy pár nap múlva a Márkushegyi bányából érkező mentőcsoport elkezdhesse a zsiliprendszer áttörését. Az Ózdi Szénbányák Zrt. ezzel hivatalosan is elkezdte a kutatómunkát, amire engedélyt kaptak a Miskolci Bányakapitányságtól.

Itthon Szegő Iván Miklós

Ahol a bányabezárás és a nyugdíjcsökkentés a legnagyobb félelem

Ma már csak egyetlen mélyművelésű szénbánya működik Magyarországon, az Oroszlány közelében lévő Pusztavámon. A Vértesi Erőmű Zrt.-hez tartozó Márkushegyi Bányaüzem sorsa évek óta bizonytalan. A munkások és a vezetők egyaránt készülnek a bezárásra, de azért még reménykednek, hátha folytatódhat a termelés a megélhetésüket adó üzemben.